Ana SayfaEkonomiEski Merkez Bankası Başkanı: 2001 krizi öncesine benziyor, tekeri patlak kamyon gibiyiz

Eski Merkez Bankası Başkanı: 2001 krizi öncesine benziyor, tekeri patlak kamyon gibiyiz

HABER MERKEZİ – Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisini “tekeri patlak bir kamyona” benzeterek, bütçe dışı harcamalarda denetim ve kontrol eksikliğine dikkat çekti.

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti kurucularından Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisine dair “Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok” dedi.

Sözcü gazetesinden Özlem Gürses’e konuşan Yılmaz, Türkiye’nin 2001 yılındaki ekonomik krizden önceki sürece benzer günlerden geçtiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

O dönemde de kamu maliyesi felçti, mali disiplin bozulmuştu, hesap kitap karmakarışıktı ve bütçenin içeriği çok fazla bilinmiyordu. Bugün de aynı koşullar oluşmuş durumda. Sayısız bütçe dışı harcama var ve hem miktarını hem de nereye gittiğini bilmiyoruz. Varlık Fonu böyle bir şey mesela… Derhal denetim ve kontrolün hakim olup Sayıştay’ın çalıştırılması gerekir.

Varlık Fonu’nun denetimi nasıl sağlanıyor?

2016 yılının Ağustos ayında kurulup OHAL kararnameleri ve Başbakanlık kararlarıyla birer birer dev kamu şirketlerini bünyesine katan Türkiye Varlık Fonu’nun kurulma amacı ve denetimine ilişkin soru işaretleri kurulduğu günden bu yana gündemdeki yerini koruyor.

Varlık Fonu’nun denetimini sorgulayan iktisatçılar, Varlık Fonu’na devredilen mal varlığından elde edilen gelirlerin ve giderlerin ne kadar olduğunun, bu gelirlerin nasıl ve nerede kullanıldığının hala bilinmediğini ifade ediyor.


Varlık Fonu bir yılını doldurdu: Denetim raporu yok, gelirler nerede kullanıldı bilinmiyor