Ana SayfaDünyaHollywood’da yüzlerce kadın cinsel saldırılara karşı sokağa çıktı

Hollywood’da yüzlerce kadın cinsel saldırılara karşı sokağa çıktı

HABER MERKEZİ – Hollywood’da son dönemlerde art arda ortaya çıkan cinsel saldırı ve tacizlere karşı sokağa çıkan yüzlerce kadın, düzenledikleri protesto gösterisi ile seslerini yükseltti.

Hollywood’da birçok kadının yapımcı Harvey Weinstein tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığını açıklaması ile başlayan ve ilerleyen haftalarda ünlü aktörler Kevin Spacey ve Dustin Hoffman dahil pek çok isme yöneltilen cinsel istismar ve taciz suçlamaları sektörde neler yaşandığını ortaya çıkarmıştı.


Pulp Fiction’ın yapımcısı Harvey Weinstein’a cinsel taciz suçlaması


Weinstein’ın pek çok kadını cinsel saldırıya maruz bıraktığının ortaya çıkmasının ardından kadınlar, Twitter’da #MeToo etiketiyle bir kampanya başlatmış ve çok sayıda kişi yaşadığı taciz olaylarını anlatmaya başlamıştı.

Kadınlar cinsel saldırılara olan öfkelerini sosyal medyadan sokağa taşıdı.

Hollywood’da sokağa çıkan yüzlerce kadın bir protesto gösterisi düzenledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ‘#MeToo’ (Ben de) yazılı pankartlar taşıyan kadınlara erkekler de destek verdi.

‘Mahallemizde bunu yapan yüzlerce kişi var’

Protestoya katılan 21 yaşındaki Tara McNamarra adlı kadın Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada yürüyüşün bir şeylerin değiştiğine dair olumlu bir sinyal olduğunu söyledi ve ekledi: “Çok kez cinsel saldırıya uğradım. Hayatımın her alanını etkiledi”

Yürüyüşe katılanlar arasında #MeToo kampanyasını başlatan isimlerden aktris Alyssa Milano ve kadın hakları savunucusu Tarana Burke de vardı.

Burke Facebook hesabından paylaştığı mesajda, “Her bir Harvey Weinstein için aynı şeyi mahallelerimizde yapan yüzlerce kişi var” ifadelerini kullandı.

Burke yürüyüşe ilişkin için de şu ifadeleri kullandı:

Bugün gördüğümüz şey en azından saldırıya uğrayanların #MeToo kampanyasıyla seslerini duyurmasıdır. Umarım bu devam eder.