Ana SayfaKadınKadına yönelik şiddette ‘yüksek risk önlemi’: Erkek yaklaştığında alarm çalacak

Kadına yönelik şiddette ‘yüksek risk önlemi’: Erkek yaklaştığında alarm çalacak

HABER MERKEZİ – Kadına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin hazırlanan yeni düzenlemeyle, kadınlara da takip cihazı verileceği ve böylece erkeklerin kadınlara sokakta da yaklaşması durumunda polise bildirim gideceği açıklandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesini sunarken kadına yönelik şiddeti engellemeye ilişkin aldıkları yeni ‘önlem’i anlattı.

Kaya, kadına yönelik şiddetin önlenmesinde Teknik Yöntemlerle Takip Sistemlerinin Kullanılması’na yönelik pilot uygulamayı başlattıklarını söyledi.

Sürecin adım adım işleyişi

30 Haziran 2017’den itibaren Ankara, İzmir, İstanbul, Bursa, Antep ve Antalya illerinde hayata geçirilen sistem ise şöyle işliyor:

  • Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon, kadına yönelik şiddet durumunda “yüksek risk” saptarsa, hâkime başvuruyor.
  • Hâkim kararıyla hem erkek hem kadın takibe alınıyor. Erkeğe elektronik kelepçe takılıyor. Kadına ise aynı zamanda acil yardım butonu da bulunan bir takip cihazı veriliyor. Takip merkezinde erkeğin kadına belli mesafeden fazla yaklaştığı durumlarda sistem alarm veriyor. Kadına telefonla ulaşılarak bilgilendiriliyor ve “güvenli bir yere ulaşması” isteniyor.
  • Elektronik kelepçe bulunan erkek de aranarak, “Fazla yaklaştın, uzaklaş” diye uyarılıyor. Emniyet birimleri de harekete geçiriliyor.
  • Sadece erkeğe kelepçe takılan durumlarda, erkeğin kadının ev ya da iş yerine yakınlaşması engellenmeye çalışılıyordu.