Ana SayfaDünyaKatalan lider Puigdemont’tan AB’ye tepki

Katalan lider Puigdemont’tan AB’ye tepki

HABER MERKEZİ – İspanya’da hakkında tutuklama kararı çıkarılan ve halen Belçika’da bulunan Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Avrupa Birliği’nin sessizliğine tepki göstererek, “Bize önermek istediğiniz Avrupa bu mu?” diye sordu.

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Katalan belediye başkanlarıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

Puigdemont’a 200’e yakın Katalan belediye başkanı destek verdi.

Katalan lider ve belediye başkanları Avrupa Birliği (AB) kurumlarına tepkilerini dile getirdi.

AB bünyesindeki Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu başkanlarına seslenen Puigdemont, “Bay Rajoy’un (İspanya Başbakanı) devlet darbesine yardım etmeye devam edecek misiniz?” diye sordu.

Katalan lider, “Katalanların kullandığı oyların sonuçlarını kabul edecek misiniz?” diye ekledi.

Katalan hükümeti ve parlamentosuna el konulduğunu hatırlatan Puigdemont, “Katalonya, Avrupa’da bu demokratik kusurun olduğu tek toprak parçası. Sayın Juncker ve Tajani, yöneticileri hapse atan bir ülke ile inşa etmek istediğiniz Avrupa bu mu? Bize önermek istediğiniz Avrupa bu mu?” diye sordu.

Ne olmuştu?

İspanya ile Katalonya arasında 1 Ekim’den beri anayasal bir kriz söz konusu.

Katalonya Özerk Bölgesi, parlamentonun gittiği oylama sonrası 27 Ekim’de bağımsızlığını ilan etmişti.

Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık ilanından saatler sonra İspanya, Anayasa’nın 155. maddesini yürürlüğe sokarak Katalonya parlamentosunu feshetmiş, Katalonya Başkanı Carles Puigdemont ve hükümetini görevden aldığını duyurmuştu.

Katalonya başkan yardımcısı Oriol Junqueras, Puigdemont’un hâlâ özerk bölgenin başkanı olduğunu ve Madrid’in ‘darbesini’ kabul etmediklerini söylemişti.

İspanya merkezi hükümeti ise bağımsızlık ilan eden Katalonya’nın özerkliğini elinden almasının ardından kamu kuruluşlarının idaresine de el koymak için hazırlıklara başlamıştı.

Son olarak İspanya Yüksek Mahkemesi, Katalonya Bölgesel Parlamentosu’nun 27 Ekim’de yaptığı bağımsızlık ilanını iptal ettiğini açıklamıştı.

İspanya Yüksek Mahkemesi Sözcüsü ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nin Katalan üst düzey yetkililerini 2-3 Kasım’da ifade vermeye çağırdığını duyurmuştu.

Halen Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Carles Puigdemont, İspanya’ya dönmesi durumunda adil yargılanma garantisinin olmadığını söylemişti.

Puigdemont’un avukatı da Katalan liderin mahkemeye gelmesi için “ortamın uygun olmadığını” belirtmişti.

Bunun üzerine İspanya başsavcılığı, Madrid yönetimi tarafından Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlığı görevinden alındıktan sonra ülkeye dönmeyen Carles Puigdemont ve diğer dört Katalan lider için Avrupa çapında tutuklama emri çıkartmıştı.

Öte yandan İspanya’da Yüksek Mahkeme, ifade vermeye giden Katalonya Özerk Bölgesi yönetimindeki bakanlardan sekizini tutuklamıştı.