Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

Kılıçdaroğlu’dan ‘seçim barajı’ açıklaması

HABER MERKEZİ – MHP lideri Bahçeli’nin “yüzde 10 seçim barajı Türkiye için çok ağır bir seviye” sözleriyle gündeme gelen ‘seçim barajı’ konusuna dair CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim barajının indirilmesine şartsız destek vereceklerini belirtti.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “yüzde 10 seçim barajı Türkiye için çok ağır” sözleri ile gündeme gelen ‘seçim barajı’ konusunda bir açıklama da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

Strasbourg ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, seçim barajının indirilmesine şartsız destek vereceklerini belirterek, şunları ifade etti:

Baraj için hiçbir şartımız yok. İster 1, ister 5 yapsınlar fark etmez ama milli iradenin parlamentoya sağlıklı yansıması için baraj inmeli.


MHP ve AKP’den yeni ‘seçim barajı’ açıklamaları


Son anketlerde baraj altında ya da sınırda

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümet ile ‘ittifak’ halinde olan MHP’nin liderinin seçim barajı çıkışı, 2019’daki seçim öncesine ve MHP’den ayrılanların Meral Akşener öncülüğünde kurduğu İYİ Parti’nin anketlerdeki yükselişi sonrasına denk geldi.

Bu anketlerden sonuncusu olan SONAR’ınkinde, MHP yüzde 7.78 oran ile barajın altında kalıyor, İYİ Parti ise büyük çıkış yaparak yüzde 16.06 oranında görünüyordu.

KONDA da yaptığı son seçim anketinde MHP’yi baraj sınırında gösteriyordu.


Gündem seçim barajı: Kim ne dedi?