Ana SayfaGüncelMüjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan kişiye 4 yıl hapis

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundaklayan kişiye 4 yıl hapis

HABER MERKEZİ – Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundakladığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanan Mehmet Ali Aligül’e 5 yıl hapis cezası verildi. Ancak mahkeme kararda ‘iyi hal’ indirimine giderek cezayı 4 yıla düşürdü.

İstanbul Kadıköy’deki Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kundakladığı gerekçesiyle “mala zarar verme” ve “kasten yangın çıkarma” suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Mehmet Ali Aligül’ün cezası belli oldu.

İstanbul Anadolu 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Mehmet Ali Aligül ve Avukatı Begüm Kaya ile MSGM’nin Avukatı Toygar Öztürk katıldı.

Mahkeme Aligül hakkında, “Yakarak mala zarara verme” suçundan ceza verdi.

‘İyi hal indirimi’

Kararda, “Suçun işleniş biçimi, bir eğitim kurumuna yönelen eylemle ortaya çıkan suç konusunun önem ve değeri, yakılan binanın içinde o anda bir insanın bulunmasının yarattığı tehlike” gerekçe gösterilerek, sanığa verilen cezanın alt sınırından uzaklaşıldığı belirtildi.

Bu nedenle sanığa maddenin öngördüğü en üst sınır olan 3 yıl hapis cezası verildiği belirtilen kararda, suçun yakıcı madde ile işlenmesi gözetilerek sanığın cezasının 5 yıla çıkarıldığı, uygulama şartları bulunmadığı gerekçesi ile bu cezada “Haksız tahrik” indirimi yapılmadığı belirtildi. “İyi hal” indirimi ile sanığın cezası 4 yıl 2 aya düşürüldü.

Ne olmuştu?

Kadıköy’de bulunan Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne gelen bir kişi binayı ateşe verip kayıplara karışmıştı.

Saldırının ardından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında sanat merkezine saldırdığı belirtilen 39 yaşındaki Mehmet Ali Aligül isimli şahıs, Sancaktepe’de gözaltına alınmıştı.

Adliyeye sevk edilen saldırgan, soruşturmayı yürüten savcıya ifade vermişti. Savcılık, ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen saldırgan mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Saldırgan Aligül ifadesinde “Amacım birine zarar vermek yada binayı yakmak değildi. Sadece binanın dış kısmında bulunan kış bahçesi tarzındaki saçaklı bölümü yaktım. Duygularıma yenik düştüm” demişti. Saldırgan ayrıca Müjdat Gezen’in Abdülhamid’in torunu hakkında konuşmalarını beğenmediğini söyleyerek “Onun hakkında ileri geri konuştu. Bu sırada stüdyodan da gülüşme sesleri geliyordu. Bu olay kafama takıldı. Yaptığım olayı bu nedenle gerçekleştirdim” demişti.

Serbest bırakıldıktan sonra ise “Ben oraya alkollü falan gitmedim. Sadece vatan duygularıyla, içimden geldiği şekilde devam ettim” ifadelerini kullanan saldırgan Aligül hakkında başsavcılığın itirazı üzerine tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkartılmıştı.

Mehmet Ali Aligül, savcılığın yeniden yakalama kararının ardından gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış ardından kısa bir süre sonra tahliye edilmişti.