Ana SayfaGüncel‘Oğullarım soruşturulsun’ diyen Yıldırım’dan beş gün sonra Cumhuriyet’in haberine dava

‘Oğullarım soruşturulsun’ diyen Yıldırım’dan beş gün sonra Cumhuriyet’in haberine dava

HABER MERKEZİ – Başbakan Binali Yıldırım’ın iki oğlunun ‘off shore’ şirket sahibi olduğunu ortaya koyan ‘Paradise Belgeleri’ni haberleştiren Cumhuriyet gazetesine 500 bin liralık manevi tazminat davası açıldı. Haberlerin “özel vurgular kullanılmak suretiyle açık tahkir ve tezyif kastıyla hazırlandığı” savunuldu. Yıldırım, Salı günü yaptığı açıklamada ‘kendisinin dokunulmazlığı olduğunu ama oğullarının olmadığını ve onlara her türlü soruşturma yapılabileceğini’ söylemişti.

Paradise Papers – Paradise Belgeleri sızıntılarında Malta’da oğulları Erkam ve Bülent Yıldırım’a ait 5 şirket olduğu ortaya çıkan Başbakan Binali Yıldırım, “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle, oğullarıyla birlikte, belgeleri haber yapan Cumhuriyet gazetesine 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Binali Yıldırım için 250 bin, Erkam Yıldırım için 125 bin ve Bülent Yıldırım için 125 bin lira manevi tazminat talep edildi.

Dilekçede haberler ‘sözde’ oldu

AA’nın haberine göre Yıldırım’ın avukatı aracılığıyla Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu dilekçesinde, Cumhuriyet gazetesi ve internet sitesinde 6 Kasım’da sürmanşetten ‘Yerli ve milli değil’, 7 Kasım’da ‘Hükümetin başı vergiden kaçıyor’ ve 8 Kasım’da ‘Bir yalan var ama…’ başlıklı haberlerin yapıldığı aktarıldı.

Haberler için ‘sözde’ denilen dilekçede, bu haberlerin de ‘özel vurgular kullanılmak suretiyle açık tahkir ve tezyif kastıyla hazırlandığı’ öne sürüldü:

Davalılarca neşredilen basılı ve sanal yayın organlarıyla sürekli ve sistemli bir şekilde Sayın Başbakanımız ve oğulları hakkında yapılan sözde haberler ile yurt içindeki ve yurt dışındaki Türk vatandaşlarını yalan ve çarpıtılmış sözde haberler ile tahrik, teşvik ve sansasyonel bilgilerle kışkırtıp Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve yöneticilerinin itibarlarına zarar verilmek istenilmektedir.

Dilekçede, haberlerde belirtilen hususların kasıtlı ve bilinçli olarak eksik bir şekilde ifade edildiği de savunuldu.

Yıldırım’ın gerek siyasete girmeden gerekse siyasete girmesinden sonra günümüze kadar Malta’da ‘off-shore’ veya başka bir şirketinin olmadığının belirtildiği dilekçede, “Ancak yapılan haberlerle sanki müvekkilimiz Sayın Binali Yıldırım’ın ticaret ile uğraşıyor, kamudan ihaleler alıyor, vergi kaçırıyor gibi çirkin isnat ve iftiralarda bulunulmuştur” denildi.

Ne olmuştu?

Paradise Papers – Paradise Belgeleri olarak adlandırılan milyonlarca yeni belge, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin sırları açığa çıkarmıştı.

Kamuoyuna sızan belgelerde, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in bazı off-shore yatırımlarına ilişkin ayrıntılardan Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının Malta’daki gemicilik şirketlerine ilişkin ayrıntılara kadar çok sayıda belge yer alıyor.

Belgelerde yer alan bilgilere göre Malta’da Başbakan Yıldırım’ın oğullarının 5, dayısının 2, yeğeninin yöneticisi olduğu 4 şirket bulunuyor.

Yıldırım’ın oğulları Bülent ve Erkam’ın Malta’daki şirketleri ise şöyle: Hawke Bay Marine Co Ltd., Black Eagle Marine Co Ltd., South Seas Shipping N.V., Dertel Shipping Limited ve Nova Warrior Limited.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) Türkiye’den Cumhuriyet’in de medya ortağı olduğu 96 medya kuruluşuyla birlikte yayımladığı belgelere dair Başbakan Binali Yıldırım Salı günü yaptığı açıklamada söz konusu şirketlerin varlığını kabul ederken “Benim dokunulmazlığım var ama çocuklarımın yok. Soruşturma açılmasını özellikle istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Yıldırım, ayrıca oğullarının denizcilik sektörü ile uğraştığını belirterek “Denizcilik küresel bir iştir. Dünyanın her tarafında da şirketleri var, irtibat noktaları da var. Burada gizli saklı bir iş yok” demişti.


Yıldırım’dan ‘Paradise Belgeleri’ açıklaması: Çocuklarına ait off-shore şirketlerin varlığını kabul etti