Ana SayfaDünyaRakka’nın kurtarılmasının ardından Arap ve Kürt kadınlar şiddete karşı mücadele ediyor

Rakka’nın kurtarılmasının ardından Arap ve Kürt kadınlar şiddete karşı mücadele ediyor

HABER MERKEZİ – 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesi Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen etkinliklerde kadınların karşı karşıya kaldığı sorunlar ele alındı. Demokratik Suriye Konseyi’nden Nujin Yousef ise toplumun inşasında kadının rolünün önemine değindi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesi Suriye’nin kuzeyindeki Arap ve Kürt şehirlerinde birçok etkinlik düzenlendi.

Bu etkinliklerden biri de Rakka Sivil Konseyi ile birlikte Kadın Evi’nin yerinden edilmiş binlerce kişinin bulunduğu Tel Abyad kampında düzenlediği sempozyumdu.

Sempozyumda konuşan Demokratik Suriye Konseyi’nden Nujin Yousef, “Bugün haklarımızın ne olduğunu öğrenmek istiyoruz. Sorunlarımızı ve yaşadığımız şiddeti tartışıyoruz” dedi.

Kadınlar olarak şiddet sorununu ve erkeklerin kadınlara karşı uyguladığı yöntemleri tartıştıklarını da ifade eden Yousef, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yeni bir Rakka ve Deyr ez Zor inşa edeceğiz. Biz kadınlar ise Rakka’nın inşasında önemli rol oynayacağız.

Yousef’in öne çıkardığı bir diğer konu ise toplumun inşasında kadının rolü.

IŞİD’in bölgede bulunduğu süre boyunca kadınların özgür olmadığını ve haklarını kullanamadığını belirten Yousef, kadının hak ihlallerinin en çok cinsel şiddet ve çocukların zorla evlendirilmesinde görüldüğünü ifade etti.

Yousef, “Kobani ve Rakka direnişinde kadınların rolünü unutmamalıyız” diye konuştu.

Kuzey Suriye’de kadın hakları

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nda kurulan öz yönetim anlayışında kadın hakları önemli bir rol teşkil ediyor.

Hükümete katılımda yüzde 40’lık kadın kotasını bulunmasının yanı sıra kadınların erkeklerle beraber iktidarı paylaşabilmesi için eşbaşkanlık sistemi getirildi.

Çocukların zorla evlendirilmesi, çok eşli evlilik yasaklanıp sivil evlilik ve kadın hakları öne çıkartıldı.


Karınca Dış Haberler