Ana SayfaGüncelRusya’nın Kürtleri daveti sonrası Erdoğan Putin’le görüşmeye gidiyor

Rusya’nın Kürtleri daveti sonrası Erdoğan Putin’le görüşmeye gidiyor

HABER MERKEZİ – Suriye kongresinde PYD’nin davet edilmesi ve Trump ile Putin’in “tüm taraflara Cenevre sürecinde aktif rol alması çağrısı” yapması sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan günü birlik Rusya’ya gidiyor.

Rusya’nın Soçi’de yapılması planlanan Suriye kongresine Türkiye’nin ‘şiddetle karşı durduğu’ Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) davet etmesi ve ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘tüm Suriyeli taraflara’ Cenevre’deki siyasi sürece aktif olarak katılma çağrısının ardından AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya’ya gidiyor.

Erdoğan’ın Putin ile gerçekleştireceği görüşmede Suriye kongresine PYD’nin davet edilmesini gündeme getireceği belirtiliyor.

Ayrıca iki liderin görüşmede Suriye ve Irak’taki gelişmeler ile S-400 anlaşmasını da gündemleştireceği gelen bilgiler arasında.

Ziyaret öncesi yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “İkili ilişkiler başta olmak üzere, Suriye ve bölgesel konular ele alınacak” dedi.

Ayrıca Erdoğan, Rusya’nın ardından, körfez krizinde arabulucuk yapan Kuveyt’i ve krizin baş aktörlerinden Katar’ı da ziyaret edecek.

Ne olmuştu?

Rus yetkililer daha önce PYD de dahil olmak üzere Suriye’deki çeşitli gruplara, resmi ismi ‘Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ olarak belirlenen toplantı için davet göndermişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın PYD’nin kongreye davet edildiğinin açıklanması ardından bunu ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirmişti.

Kalın, Rus yetkililerin kendilerine, “kongrenin ertelendiğini ve Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin oluşturduğu PYD’nin bu kongreye davet edilmeyeceğini söylediğini” ifade etmişti.

Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklama ile Kalın’ın bu ifadesini tekzip etmişti.

Lavrov, “Şu anda bu kongrenin hazırlıkları yapılıyor, onu kimse ertelemedi, kaldı ki tarihi resmi olarak açıklanmadı” demişti.

Toplantı gündemdeki yerini korurken ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yayınladıkları ortak mesajla, ‘tüm Suriyeli taraflara’ Cenevre’deki siyasi sürece aktif olarak katılma çağrısı yapmıştı.