Ana SayfaGüncelVan’daki tarihi kilise ahır haline geldi

Van’daki tarihi kilise ahır haline geldi

HABER MERKEZİ – Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan ve yağmalanan tarihi St. Tomas Kilisesi, şimdilerde hayvanlar için ahır olarak kullanılıyor.

Van’ın Gevaş ilçesinde Altınsaç köyünde bulanan St. Thomas Kilisesi tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Van Gölü’ne 400 metre rakımda bulunan kilise, bugünlerde hayvanların barındığı bir ahır olarak kullanılıyor.

11’inci yüzyılda St. Thomas’ın kutsal eşyalarının korunması amacıyla başrahip Kirakos tarafından yaptırılan kilise, 16’ncı yüzyılın sonlarında ise yeniden restore edilerek manastır olarak kullanılmaya başlandı.

Kilise 17’nci yüzyılın ortalarında tamamen yağmalandı.

Günümüzde de tüm duvarları yıkılan ve define avcıları tarafından derin çukurların kazıldığı kilise, şimdi de hayvanların barınağı olarak kullanılıyor.

‘Burada eskiden bir inanç vardı şimdi ise ahır’

MA’ya konuşan araştırmacı yazar İkram İşler, kilesinin içinde bulunduğu durumu değerlendirerek “Burada bir zamanlar inanç vardı. Hz. İsa’nın havarileri vardı. Yankılanan şarkılar, ilahiler vardı ama gün geldi bu kiliseler ahır olarak kullanılmaya başlandı” ifadelerini kullandı.

Kültür Bakanlığı buranın tanıtımını yaptığını ve buraya turistlerin gelmesini istediğini belirten İşler tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

Peki turist geldiği zaman orada ne görecek? İnternet sitelerine atılan fotoğraflara baktığımız zaman kilise göz kamaştırıyor. Ama turist kilisenin içerisine girdiğinde bir ahırla karşılaşacak. O turistler buraya geldiklerinde hayal kırıklığına uğrayacaklar; çünkü kiliseler tarihi eser olarak değil, çok farklı şeyler için kullanılıyor. Kültür Müdürlüğü kısa bir süre önce kiliseye bir yol yaptı; ama araba çıkmıyor. Kilisenin yolu çamurdan geçilmiyor.


‘Çocuklarımız da bu tarihi görmeli’: Çukurca evleri günden güne yok oluyor