Ana SayfaGüncelYıldırım: Flynn muhatabımız değil, 11 Eylül’de kimse ABD’ye kanıt sormadı

Yıldırım: Flynn muhatabımız değil, 11 Eylül’de kimse ABD’ye kanıt sormadı

HABER MERKEZİ – ABD’de CNN yayınına katılan Başbakan Binali Yıldırım, Gülen’in iadesi noktasında Washington’a ilettikleri dosyalardaki kanıtların “yeterince güçlü bulunmadığı” iddiasına ilişkin, “ABD ‘Bu saldırının arkasında El Kaide var’ dediğinde, kimse ‘Bu konuda elinizde kanıt var mı?’ diye sormadı” dedi.

ABD’de bulunan Başbakan Binali Yıldırım, CNN International’dan Fareed Zakaria’nın programına katıldı.

Fettullah Gülen’in sınır dışı edilmesi ve Türkiye’ye iadesi talebi ile ilgili konularda Zakaria’nın sorularını yanıtlayan Yıldırım, Washington’a ilettikleri dosyalardaki kanıtların “yeterince güçlü bulunmadığı” iddiasına ilişkin şunları söyledi:

15 Temmuz’da biz bir darbe girişimi yaşadık. Bir benzeri 11 Eylül’de ABD’de yaşandı. ABD saldırıya uğradığında Türkiye ilk yardım öneren ülkeler arasındaydı, Afganistan’a asker yollayan ilk ülkelerden biriydi. ABD ‘Bu saldırının arkasında El Kaide var’ dediğinde, kimse ‘Bu konuda elinizde kanıt var mı?’ diye sormadı.

“Fethullah Gülen’in kaçırılarak Türkiye’ye teslim edilmesi için ABD’nin eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile pazarlık yapıldığı” iddiasına ilişkin soruya ise Yıldırım şu yanıtı verdi:

Flynn ya da başka biri bize Gülen’in iadesi için güvence vermedi. Muhatabımız ABD hükümetidir. İki ülkenin Adalet Bakanlıkları bu konuda iletişim halindeydi ve hâlâ öyleler.

 

Previous post
Barselona'da yüz binler tutuklu siyasetçiler için yürüdü
Next post
Filipinli gerilla Borjal’dan ‘müzakere’ yorumu: İktidar hiçbir şeyi armağan etmez, mücadeleyle alıyoruz