Ana SayfaGüncel‘5 ilde belediyelere operasyon hazırlığı var’

‘5 ilde belediyelere operasyon hazırlığı var’

HABER MERKEZİ – Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden uzaklaştırılmasının yankıları devam ederken CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’tan beş ilde birçok belediyeye yönelik operasyon hazırlığı olduğu iddiası geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden uzaklaştırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Canpolat, “İdari soruşturma yapılmasına karşı değiliz. Hukuk kuralları içerisinde yapılacak soruşturmalara biz hayır demeyiz. Eğer bir belediyemizde yolsuzluk varsa, biz gereğini yaparız” dedi ve beş ilde birçok belediyeye yönelik operasyon hazırlığı olduğunu öne sürdü.

CHP’li Canpolat’a göre operasyon hazırlığı olan iller şöyle: Aydın, Adana, Ankara, İzmir ve İstanbul.

DHA’nın haberine göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki CHP Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada Canpolat, “Aydın’da, Adana’da, Ankara’da, İzmir’de ve İstanbul’un birçok belediyesinde operasyon yapma hazırlıkları olduğunu biliyoruz. Bu operasyonlar, siyasi operasyonlardır. Bizi yıldıramazsınız” dedi.

Canpolat, “Biz belediye başkanlarımızı AKP’ye yedirmeyeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ne olmuştu?

Ekim ayında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara, Bursa ve Balıkesir büyükşehir belediye başkanlarından istifalarını istemiş, belediye başkanları da istifalarını duyurmuştu.

İstifalar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diğer partiler sorunlu belediyelerine müdahale etsin, yoksa gereğini yaparız” demişti.

Erdoğan, “Bütün belediyeler zaten inceleniyor, takip ediliyor. İncelemeler yapıldığında herhangi bir şey yakalanırsa, öyle bir durumda gerekli müdahale elbette yapılır” demişti.

Erdoğan’ın sözlerine yanıt veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, “Bizim belediyelerde günün 24 saatinde müfettiş var zaten. İstediğini denetlesin” açıklamasında bulunmuştu.

Önceki gün ise CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nca görevden alınmıştı.


Erdoğan ‘Gereğini yaparız’ demişti: İçişleri Bakanlığı CHP’li belediye başkanını görevden aldı

‘Ataşehir kararı hukuksuz’ diyen Kılıçdaroğlu’ndan belediyelere ‘sahip çıkma’ çağrısı

İçişleri Bakanlığı’ndan CHP’li Battal İlgezdi hakkında açıklama