Ana SayfaGüncel9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde 40 film ücretsiz gösterilecek

9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nde 40 film ücretsiz gösterilecek

HABER MERKEZİ – Yarın başlayacak olan 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali ile beraber Türkiye’nin üç ilinde 40’a yakın film izleyecilerle ücretsiz olarak buluşacak.

Bu yıl Türkiye’nin üç ilinde düzenlenecek 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, 13 Aralık’ta başlıyor.

9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin bu seneki programında “Evimiz Neresi?” ve “Filistin” bölümleri öne çıkıyor. Beş günde 40 yakın filmin gösterileceği festivalde, haklarımıza dair bir dizi buluşma da gerçekleşecek.

Bu yılki programla beraber 9. kez gerçekleşecek Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, dünyanın pek çok yerinden hak ihlali ve mücadelelerini konu alan filmleri, uluslararası konukları, güncel meselelere dair forum ve söyleşi etkinlikleri ile 13-17 Aralık’ta İstanbul’da dört mekana yayılan, Diyarbakır ve Van’a da uğrayan dopdolu bir program sunuyor.

Ana teması “Evimiz Neresi?” sorusu etrafında şekillenen festival, Balfour Deklarasyonu’nun 100. yılı vesilesiyle Filistin filmlerine de özel bir bölüm ayırıyor. Programda ayrıca dünyadaki ve Türkiye’deki sıcak gelişmeleri gündeme getiren “Çevre Hakları”, “Türkiye Nereye?”, “Kadın Hakları”, “Queer Filmler” gibi bölümler de yer alıyor.

Gösterimler ücretsiz

Avrupa’nın en önemli insan hakları festivali Movies That Matter başta olmak üzere İsveç Konsolosluğu ve Norveç Elçiliği’nin desteği, birçok kurumun işbirliği ile gerçekleşen 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali 15-17 Aralık’ta İHD Diyarbakır şubesinin desteği ve işbirliğiyle Diyarbakır’a, 23-24 Aralık’ta ise Van’a uğrayacak.

Tamamı ücretsiz olan gösterimler ve etkinlikler İstanbul Beyoğlu’nda Aynalı Geçit, Bitiyatro, Mezopotamya Sinema ve Tütün Deposu’nda gerçekleşecek.

Festivalin tanıtım filmi ise şöyle:


Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.