Ana SayfaEkonomi945 ilacın fiyatına zam

945 ilacın fiyatına zam

HABER MERKEZİ – Sağlık Bakanlığı, 19 Aralık’tan itibaren 945 ilaçta zamlı fiyatların geçerli olacağını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, 945 ilaç ya da ürüne zam yapıldığını duyurdu.

Açıklamada, zamlı fiyatların 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi.

İlaç fiyatlarının 2004’ten itibaren “Referans Fiyat Sistemi” ile belirlendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

2017 yılında 917 ilacın fiyatında düşüş, 945 ürünün fiyatında artış yapılmıştır. Bu değişiklikler 19 Aralık 2017 tarihinde geçerli olacaktır. Kur değişimine bağlı olarak ilaç stoku yapılmasının önlenmesi amacıyla Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz eczane ve ecza depolarını denetlemektedir. İlaç Takip Sistemi üzerinden eczane ve ecza depolarının ilaç stoklarının takibi yapılmaktadır. Tespit edilen eczane ve depolar hakkında kurumumuz tarafından yasal işlem yapılmaktadır.

Şu ana kadar kurumumuza ilaç fiyatlarındaki artış veya azalma ile ilgili tedarik sıkıntısı ulaşmamıştır. Bununla birlikte hastalarımızın şikayetleri doğrultusunda tedarik sorunu olması halinde gerekli inceleme ve araştırmalar yapılmakta ve tedarik sorunları çözümlenmektedir. Ayrıca hastalarımızın ilaca erişiminde hayati önem arz eden stokçuluğun önlenmesi amacıyla uyarı yazısı Türk Eczacıları Birliği, eczacı odaları ve ilgili derneklere gönderilecektir.

Bakanlığın açıklaması zam beklentisi nedeniyle bazı ilaçların piyasaya sürülmeyerek stoklandığı haberleri üzerine yapıldı.