Ana SayfaÇalışma YaşamıAçlık grevi 270. gününde: Yüksel’de 5 kişi gözaltına alındı

Açlık grevi 270. gününde: Yüksel’de 5 kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – Açlık grevinin 270. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen eylemciler polis müdahalesi ile karşılaştı. Polis, 5 eylemciyi darp ederek gözaltına aldı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek talebiyle açlık grevi eylemi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın eylemleri 270’inci gününde.

“Örgüt üyeliği” iddiasından 6 yıl 3 ay hapis cezası alan ve önceki gün cezaevinden tahliye edilen Gülmen ile Özakça eylemlerine evlerinde devam ediyor.


Nuriye Gülmen’e hem tahliye hem ceza


Öte yandan Gülmen ve Özakça’ya destek olmak ve ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için Yüksel Caddesi’nde sürdürülen “İşimizi geri istiyoruz” eylemi ise 390’ıncı gününe girdi.

Eğitimcilerin destekçileri her gün olduğu gibi bugün de İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak için bir araya geldi.

“Açlık grevi 270. günü Nuriye ve Semih işe geri alınsın” pankartı açan grubun önü polislerce kesildi.

Polis barikatı önünde açıklama yapmak isteyen gruba, “Yapmış olduğunuz eylem kanunsuzdur” anonsu yapıldı.

Pankartı yırtan polisler, 5 eylemciyi gözaltına aldı.

Darp edilerek gözaltına alınan Alev Şahin, Acun Karadağ, İlker Işık, Perihan Pulat ve Meltem Servi gözaltı aracına bindirilerek, hastaneye götürüldü.