Ana SayfaBilim ve TeknolojiDünya’dan 2 bin 500 ışık yılı uzakta Güneş Sistemi’ne benzer yeni bir yıldız sistemi keşfedildi

Dünya’dan 2 bin 500 ışık yılı uzakta Güneş Sistemi’ne benzer yeni bir yıldız sistemi keşfedildi

HABER MERKEZİ – NASA, tıpkı Güneş Sistemi’mize benzeyen 8 gezegenli bir yıldız sistemi keşfettiğini duyurdu.

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (Nasa) Kepler misyonunda çalışan bilim insanları, Dünya’dan 2 bin 500 ışık yılı ötede bulunan bir yıldızın etrafında bulunan sekiz gezegen keşfetti.

Böylelikle içinde bulunduğumuz Güneş Sistemi dışında aynı sayıda gezegene sahip ilk yabancı güneş sistemi bulunmuş oldu.

Ancak gezegenlerin etrafında döndüğü “Kepler 90” isimli yıldız, Güneş’ten daha sıcak ve çok daha büyük.

Sistemin en küçük gezegeni “Kepler 90i” ise dünyadan üçte bir oranında daha büyük ve yaklaşık 420 santigrat derece sıcaklığında.

Keşif nasıl gerçekleşti?

Bilim insanlarının kullandığı Kepler teleskop aracılığıyla izlenen yıldız çevresinde dönen gezegenler, yıldız üzerinde bıraktığı gölgeler sayesinde keşfediliyor.

Bir gezegen yıldızın önünden geçtiği sırada teleskop, ışıkta küçücük bir karaltı tespit ediyor.

Kepler şu ana kadar 150 bin yıldızı gözlemlemesinin yanı sıra, 4 bini aşkın aday gezegen bulurken, gökbilimciler gökteki her bir yıldızın çevresinde dolaşan en az bir gezegen olabileceği düşüncesinde.

Yapay zeka uzmanlarıyla beraber çalışıldı

Nasa bilim insanlarının Kepler ile yaptığı araştırmada, Google’daki yapay zeka uzmanlarından destek alındı.

Teleskopla yapılan gözlemlerde sinyallarin tespit için çok küçük olması durumunda keşfin zorlaşmasından ötürü, yapay zeka uzmanları yapay sinir ağına sinyali öğreterek, daha önce gözden kaçırılan 670 yıldızı tespit etti.

Şimdiyse Kepler’in verisinde kayıtlı 150 bin yıldız, tespit edilemeyen gezegenlerin tekrar araştırılması için tekrar gözlemlenecek.


Karınca Dış Haberler