Ana SayfaGüncelHükümet ‘OHAL olağanlaşsın’ istiyor: ‘Kaldıralım ama bazı maddeler yasanın parçası olsun’

Hükümet ‘OHAL olağanlaşsın’ istiyor: ‘Kaldıralım ama bazı maddeler yasanın parçası olsun’

HABER MERKEZİ – Gümrük Bakanı Tüfenkci, “Türkiye’de de Fransa gibi OHAL kaldırılıp, içindeki bazı maddeleri yasaya koyabiliriz” diyerek ‘OHAL’i olağanlaştırma’nın sinyalini verdi. Fransa’da OHAL kaldırıldıktan sonra yerine yeni ‘güvenlik yasası’ getirilmişti. Ancal ülkedeki yeni yasa, ‘OHAL uygulamalarını olağan yasanın bir parçası haline getirdiği’ gerekçesiyle eleştiriliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir yılı aşkın süredir devam eden olağanüstü hal (OHAL) konusunda açıklamalarda bulundu.

Partisi AKP’nin konuya dair tavrını Akşam Gazetesi’ne anlatan Tüfenkci, Türkiye’deki durumu Fransa ile mukayese ederek, “Fransa OHAL’i kaldırıp, içindeki bazı maddeleri yasalarına koydu. Biz de bunu yapabiliriz, tartışılıyor” dedi.

Tüfenkci, “OHAL’i kaldırırız, mücadelede önem taşıyanlar maddeleri yasaya geçiririz” diye konuştu ve OHAL’i eleştirenleri ‘samimiyetsizlik’ ile suçladı.

Fransa’da ne olmuştu?

Fransa’da 13 Kasım 2015 tarihinde yürürlüğe giren OHAL 1 Kasım’da sona ermişti.

Ülkede OHAL uygulamasının yerine ise tartışmalı yeni ‘güvenlik yasası’ getirilmişti.

Söz konusu yasa ile birlikte hareket kısıtlaması, ev araması, ibadet yerlerinin kapatılması gibi kimi değişiklikler gelmişti.

Yasa, ‘OHAL uygulamalarını olağan yasanın bir parçası haline getirdiği’ gerekçesiyle eleştiriliyor.


Fransa’da OHAL kalktı, yerine tartışmalı ‘güvenlik yasası’ geldi


Türkiye’de OHAL

2016 yılındaki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 21 Temmuz’da ilk OHAL kararı kabul edilmişti.

19 Ekim’de sona eren 3 aylık OHAL kararı yenilenerek üç ay daha uzatılmış, 19 Ocak’ta sona eren OHAL, ikinci kez uzatılmıştı.

19 Nisan’da OHAL’in üçüncü kez uzatılması kararı alınmıştı.

Üçüncü kez uzatılmış olan OHAL 20 Temmuz 2017’de bir senesini doldururken, 17 Ekim’de OHAL’in beşinci kez uzatıldığı duyurulmuştu.