Ana SayfaDünyaİsrail, Gazze’ye hava saldırısı düzenledi

İsrail, Gazze’ye hava saldırısı düzenledi

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımasının ardından Filistin ile İsrail arasındaki gerginlik tırmanıyor. İsrail ordusu, ülkenin güneyine düzenlenen roketli saldırıya karşılık olduğunu belirterek, Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenledi.

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Hava saldırısının yanı sıra İsrail tanklarının da operasyona katıldığı öğrenildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Orduya ait bir savaş uçağı ile tanklar, Gazze Şeridi’nde iki hedefi vurdu” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, saldırının gün içerisinde Gazze’den İsrail’in güneyine düzenlenen roketli saldırıya karşılık olduğu ileri sürüldü.

Ordu açıklamasında “Gazze’den İsrail’e düzenlenen tüm roket saldırıları için Hamas’ı sorumlu tuttukları” kaydedildi.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gece yaptığı açıklama ile Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımıştı.

Trump, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin de Kudüs’e taşınacağını açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu kararı “tarihi” olarak nitelendirirken, Filistin ve Türkiye ile Fransa, Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa Birliği ülkesi kararı eleştirmiş, barış sürecini olumsuz etkileyeceğini belirtmişti.

Kararın ardından Filistinliler genel grev çağrısı yaparken, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi kararı “Filistin halkına ve haklarına karşı savaş ilanı” olarak tanımlamış ve mücadele çağrısı yapmıştı. Hamas lideri İsmail Haniye ise “yeni intifada” çağrısı yapmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Batı Şeria başta olmak üzere birçok noktada toplanan Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıkmış, onlarca kişi yaralanmıştı.