Ana SayfaGüncelOHAL’de cezaevleri: Patnos’ta verem şüphesi, Silivri’de tutuklu yakınına görüş yasağı

OHAL’de cezaevleri: Patnos’ta verem şüphesi, Silivri’de tutuklu yakınına görüş yasağı

HABER MERKEZİ – Silivri 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşinin ziyaretine giden Betül Özdemir’e “ceza infaz kurumunun düzen ve güvenliğini bozduğu” gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından 3 ay görüş yasağı getirildi. Patnos L Tipi Cezaevi’nde ise tutukluların “verem şüphesi” var.

Olağanüstü halin (OHAL) ardından insan hakları örgütlerinin denetimine kapanan cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artıyor.

İhlal iddialarına ilişkin son haberler ise İstanbul ve Ağrı’dan geldi.

İzmir’de yaşayan Betül Özdemir, çocukları ile birlikte 29 Kasım günü Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan eşi Mehmet Özdemir’in görüşüne gitti. Ancak kurum girişinde yapılan üst araması sırasında, bir gardiyanın kendisini taciz eder bir biçimde arama yaptığını belirterek görevli gardiyana tepki gösterdi.

Bunun üzerine ise Özdemir hakkında cezaevi idaresi tarafından soruşturma açıldı.

MA’nın haberine göre Özdemir’e soruşturma sonucunda, “ceza infaz kurumunun düzen ve güvenliğini bozduğu” gerekçesiyle 3 ay görüş yasağı verildi.

Patnos’ta verem iddiası

Ağrı’daki Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini ailelerine anlattı.

Yine MA’nın haberine göre hastalananların hastaneye sevkinin yapılmadığını belirten tutuklular, ‘verem şüphesi’ olduğunu şöyle aktardı:

Bazı tutsaklarda verem şüphesi gözlemlendi. Bu tutsakların doktora götürülmesi ve tedavi edilmeleri engelleniyor. Tutsaklar revire götürülmüyor. Sıcak su olmadığından hijyensiz bir ortamda verem salgının yayılmasından endişe ediliyor.

Cezaevi kapasitesinin bin 500 kişilik olmasına rağmen doktor bulundurulmadığı da iddia edildi.

Cezaevi yetkilileri ise verem şüphesiyle herhangi bir tutuklunun olmadığını ileri sürdü.


OHAL’de diğer cezaevlerindeki hak ihlalleriyle ilgili haberlere aşağıdaki bağlantı üzerinden bakabilirsiniz:

OHAL’de cezaevlerindeki hak ihlalleri