Ana SayfaDünyaRusya’dan Erdoğan’ın ‘Esed teröristtir’ sözlerine tepki: Hukuki temeli yok

Rusya’dan Erdoğan’ın ‘Esed teröristtir’ sözlerine tepki: Hukuki temeli yok

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için “terörist” sözlerine tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Erdoğan’ın kullandığı ifadenin “hukuki bir temele” oturmadığını söyledi.

Suriye’den Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için “terörist” sözlerine Suriye’nin ardından Rusya’dan da tepki geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Erdoğan’ın Tunus’ta mevkidaşı El Baci Kaid es Sibsi ile ortak basın toplantısında “Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir ve Esed’le yürümek imkansızdır” ifadelerini kullanması soruldu.

Sputnik’in haberine göre Zaharova soruya şu yanıtı verdi:

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Suriye Devlet Başkanı (Beşar) Esad için ‘terörist’ demesine gelirsek, Suriye, hükümet temsilcileri BM’de bulunan bir ülke, bu temsilciler BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye hükümetini temsil ediyor. Dolayısıyla bunun (Erdoğan’ın açıklaması) herhangi bir hukuki temeli yok. Bunlar asılsız açıklamalar. Bunun için herhangi ek bir değerlendirme ya da argümana da gerek yok.


Suriye’den Erdoğan’ın “Esed bir teröristtir” sözlerine yanıt