Ana SayfaDünyaABD’den Afrin açıklaması: Operasyon bölgenin istikrarına yarar getirmez

ABD’den Afrin açıklaması: Operasyon bölgenin istikrarına yarar getirmez

HABER MERKEZİ – ABD Dışişleri Bakanlığı, “Afrin operasyonu bölgenin ve Suriye’nin istikrarına yarar getirmez” açıklaması yaptı.

ABD’den Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyon hazırlığı ile ilgili bir açıklama daha geldi.

Dün, ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert Washington’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’yi Afrin’e yönelik ‘adım atmaması’ konusunda uyarmıştı. “Türkiye’yi bu tür adımlar atmamaya çağırıyoruz” diyen Sözcü Nauert, Türkiye’nin IŞİD’le mücadeleye odaklanması gerektiğini de ifade etmişti.

Bugünkü açıklama ise ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Reuters’ın haberine göre yapılan açıklamada, “Askeri bir operasyonun bölgenin ve Suriye’nin istikrarına veya Türkiye’nin sınır güvenliğine yönelik endişelerini gidermeye fayda etmeyeceğine inanıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Türkiye’nin Afrin’e yaptığı top atışlarına ilişkin ise “Eğer ilk gelen haberler doğruysa, bu gibi tehdit ve eylemlerle ilgili bir adım atmayı düşünmüyoruz. Bunlar istikrarı bozmaktadır” dedi.

ABD’nin mesajının, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin bugün yaptığı “Afrin’e harekat yapılacak” açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.


Milli Savunma Bakanı: ABD’nin açıklaması boş ve anlamsız, Afrin’e harekat yapılacak

Almanya’dan Afrin açıklaması

M. Ali Çelebi yazdı: Bir ‘Afrin Savaşı’ kapıda mı?

DTK’den uyarı ve ‘Afrin halkı ile dayanışma’ çağrısı