Ana SayfaGüncelBu kez Diyarbakır’da ‘mezarlık operasyonu’: Polisler zırhlı araçlar eşliğinde mezar taşlarını değiştirdi

Bu kez Diyarbakır’da ‘mezarlık operasyonu’: Polisler zırhlı araçlar eşliğinde mezar taşlarını değiştirdi

HABER MERKEZİ – Bitlis’te cenazeler mezarlıklardan çıkartılırken, Diyarbakır’da da mezar taşları emniyet tarafından değiştirildi.

Birçok mezarlığın tahrip edildiği, son olarak Bitlis’in Yukarı Ölek mahallesinde bulunan Garzan Mezarlığı’ndaki 267 cenazenin yerlerinden çıkartılarak mezarlığın bütünüyle yıkılması sonrası, Diyarbakır’da da Emniyet’in mezar taşlarına ‘operasyon’ düzenlediği bildirildi.

MA’nın haberine göre bu kez, Bismil’in çeşitli mezarlıklarında bulunan PKK ve YPG üyelerinin isimlerinin bulunduğu tüm mezar taşları Emniyet tarafından değiştirildi.

Gece saatlerinde çok sayıda zırhlı araçla birlikte mezarlıkların etrafını saran polisler, mezar taşında “Şehit, şehadet tarihi ve kod isim” bulunan tüm mezar taşlarını sökerek yerine sadece isim ve tarihlerin yer aldığı mezar taşlarını bıraktı.

Mezar taşlarının değişimi sırasında birçok mezar tahrip edilerek etrafındaki taşlar kırılırken, bazı mezar taşlarında bulunan yazılar ise siyah boya ile karalandı.

“Kemiklerimizle savaşmaya çalışıyorlar”

Görgü tanıklarının anlattığına göre gece saatlerinde çok sayıda zırhlı araçlarla mezarlıkların etrafını saran polisler, gece 23.00 sıralarına kadar mezarlıkta kaldı.

31 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen operasyonlarda yaşamını yitiren PKK’li Ertem Karabulut’un (Numan Amed) mezarının etrafında bulunan demir korkuluğun kapısını kırarak mezarın olduğu yere giren polisler, Karabulut’un mezar taşının yanı sıra ayakucunda bulunan ve üzerinde Karabulut’a ait sözlerin yer aldığı mermer taşı da sökerek emniyete götürdü.

Duruma tepki gösteren Karabulut’un babası Mehmet Ali Karabulut, “Kemiklerimizle savaşmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Yeniköy Mezarlığı’nda da yapmışlardı

Daha önce Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla polis, Diyarbakır’ın Yeniköy Mezarlığı’nda bulunan mezarların taşlarını değiştirmişti.

Buna tepki gösteren aileler yeniden çocuklarının isimlerini yazdırdıkları yeni mezar taşlarını yerine koymuştu.


PKK’lilerin cenazeleri yerlerinden çıkartıldı, mezarlık bütünüyle yıkıldı

Savcıya çocuğunun cenazesini soran anneye ‘Niye oğlunu dağa gönderdin?’ yanıtı

Nekro-politika, yerinden edilen kemikler ve direnişe dönüşen yas – Öykü Deniz

Mezarsızlık politikası: Yer altının lanetlileri – Özcan Kırbıyık

Yolculuk nereyeydi yine bilemedik? – Elend Aydın