Ana SayfaGüncelErdoğan’dan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı: Bazıları haberlerle devlet bütünlüğünü bozmaya çalışıyor

Erdoğan’dan Çalışan Gazeteciler Günü mesajı: Bazıları haberlerle devlet bütünlüğünü bozmaya çalışıyor

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda Türkiye’nin basın özgürlüğünde önde gelen dünya ülkelerinden biri olduğunu savundu. Erdoğan, “Fakat maalesef fikir özgürlüğü konusundaki hassasiyetimizi istismar eden bazıları, dezenformasyon yaparak manipülatif haberlerle devletimizin bütünlüğünü bozmaya çalışıyor” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Mesajında tarafsız haber alma hakkına dikkat çeken Erdoğan, “Toplumun, kamuoyunun hızlı, doğru, tarafsız haber alma hakkını temin etmek demokratik ülkelerin en belirgin göstergesidir. Medya kuruluşlarının herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan, ülkemizin her bir köşesinde, dünyanın dört bir tarafında olup biteni insanımıza ulaştırmasını sağlamak demokrasinin de gereğidir” dedi.

‘Türkiye basın özgürlüğü noktasında önde gelen ülkelerden’

Gerçeklerden kaçmayan bir toplumun ancak özgür, şeffaf, hakkaniyetli medya organlarıyla mümkün olabileceğini ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin basın özgürlüğü konusunda önde gelen ülkelerden biri olduğunu iddia etti.

Siyasi hayatım boyunca şahsım da zaman zaman medyadan zarar görmeme rağmen farklı seslerin, farklı kültürlerin kendini ifade edebilmesi, fikirlerini rahatlıkla söyleyebilmesi için mücadeleler verdim, vermeye devam ediyorum.

‘Bazıları manipülatif haberlerle devlet bütünlüğünü bozmaya çalışıyor’

Fikir özgürlüğü konusuna bu denli önem verdiğini savunan Erdoğan bazı yayın organlarının ‘manipülatif haberlerle bunu istismar ettiğini’ ileri sürdü.

Gazetecilik sadece haber aktarmak değil aynı zamanda yorum yapmaktır; fakat maalesef fikir özgürlüğü konusundaki hassasiyetimizi istismar eden bazıları, dezenformasyon yaparak manipülatif haberlerle milletimizin kardeşliğini, devletimizin bütünlüğünü bozmaya çalışıyor. Geçmişte Türkiye vesayet odaklarından, onların medya aracılığıyla demokrasiyi, hukuku, seçilmiş hükümetleri baskı altına alma çabalarından çok çekmiştir.

‘Haberciliği araçsallaştıranlar ve amacı habercilik olanlar’

‘Amacı habercilik olanlar’ ve ‘haberciliği araçsallaştıranlar’ şeklinde bir ayrımdan söz eden Erdoğan mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

İnanıyorum ki amacı gerçekten habercilik olanlar ile haberciliği araçsallaştıranlar tefrik edildikçe medya kuruluşlarımız gelişmiş ülkelerde olduğu gibi asli fonksiyonlarını icra edecek; ülkemizin demokrasi standartlarının artmasına, kalkınmasına, güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Çalışan gazetecilerimizin rahat çalışma koşullarına sahip, emeğinin hakkını alabildiği, kendini geliştirebildiği bir basın ortamına kavuşmaları en büyük dileğimdir. Bu düşüncelerle, medya mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum.