Ana SayfaGüncelIrak Kürdistan Parlamentosu’nda Afrin toplantısı: Türkiye’ye kınama, BM’ye çağrı

Irak Kürdistan Parlamentosu’nda Afrin toplantısı: Türkiye’ye kınama, BM’ye çağrı

HABER MERKEZİ – Afrin gündemiyle toplanan Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Türkiye’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu kınarken, BM ve uluslararası toplumdan operasyona karşı acil tavır talebinde bulundu.

Irak Kürdistan Bölgesi Parlamentosu, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonu gündemiyle dün toplandı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada Türkiye Afrin’e yönelik operasyonu nedeniyle kınanırken, uluslararası topluma da operasyona karşı acil tavır almaları talebinde bulunuldu.

Rudaw’ın haberine göre parlamento Türkiye’yi “uluslararası hukuk ve komşuluk haklarına saygı duymaya” davet etti.

Parlamento toplantısında Afrin için atılması gereken bazı adımlar da konuşuldu. Toplantıda atılması gereken adımlar şöyle belirlendi:

Afrin’e ulaştırılacak insani yardım ve sağlık malzemeleri için Rojava ile Kürdistan Bölgesi arasındaki sınırlar açık tutulmalı.

Rojavalı güç ve siyasi taraflar, karşı karşıya kalınan tehlikeleri göz önünde bulundurarak, çelişkilerini bir tarafa bırakmalı, diyalog ve birbirini kabul etme yolunu denemeli, ulusal birliği sağlama ve kazanımlarını korumaya dönük adımlar atmalı.

Bu durumda, ortak ulusal sorumlulukların yerine getirilmesi için Kürdistan Ulusal Kongresi’nin toplanmasını zorunlu görüyoruz. Kürdistan halkının yüksek çıkarlarının tüm ideolojik, parti ve siyasi çıkarların üstünde tutulması gerekiyor.

 

 

Previous post
Dış ticaret açığı 2017'de yüzde 37 arttı
Next post
Çocuk İstismarları İzleme Koordinasyonu kurulacak