Ana SayfaGüncelİstanbul ve Ankara’da da Afrin protestolarına izin yok: Eylemciler satırla taciz edildi, gözaltılar var

İstanbul ve Ankara’da da Afrin protestolarına izin yok: Eylemciler satırla taciz edildi, gözaltılar var

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’ın ardından İstanbul’da da yapılmak istenen Afrin protestolarına izin verilmedi. Kadıköy ve Avcılar’da gözaltılar var. Ankara’da ise açıklama yapmak isteyen gruba biber gazıyla müdahalede bulunuldu.

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Avcılar’da gerçekleştirmek istediği Afrin protestosuna ve Barış Bloku’nun Kadıköy’de yapmak istediği “Savaşa Hayır” eylemine polis izin vermedi.

Avcılar’da 3 gözaltı ve satırlı taciz

Avcılar ilçesinin Marmara Caddesi’nde yapılmak istenilen açıklama için HDP Avcılar İlçe Örgütü binasında bir araya gelenlerin, binanın etrafını ablukaya alan polis tarafından dışarı çıkmalarına izin verilmedi.

Dışarıda bulunanlara müdahale eden polis, kafe ve lokantalara girerek içeride bulunan yurttaşları da zorla dışarı çıkarttı.

Çok sayıda polis ve zırhlı aracın bulunduğu caddede basın mensupları da caddeden çıkarıldı.

Şimdiye kadar en az 3 kişi gözaltına alınırken, HDP Avcılar İlçe Örgütünün içinde bulunanların dışarı çıkamadığı bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Avcılar’da ayrıca Ülkü Ocakları üyesi olduğu belirtilen bir grup da, Ülkü Ocakları Derneği Avcılar Şube binası önünde sopa ve bıçaklarla protestocuları taciz etti.

Kadıköy’de en az 11 gözaltı

Barış Bloku’nun Kadıköy’de yapmak istediği eylem de polislerce engellendi.

MA’nın aktardığına göre eyleme müdahale eden polis gazetecilerin çekim yapmasını engellerken şu ana dek en az 11 kişiyi gözaltına aldı.

Ankara’da polis müdahalesi

İstanbul’un ardından Ankara’da Çankaya Belediyesi önünde toplanan grup da polislerce engellendi.

Açıklama yapılmasına izin vermeyen polis, protestoculara biber gazıyla müdahalede bulundu.


Diyarbakır’daki Afrin protestosuna müdahale, DTK Eş Başkanı Güven’e soruşturma