Ana SayfaToplumsal Cinsiyetİstismara ‘gizlilik’: İstanbul’da hamile bırakılan 115 çocuğun hastaneye geldiği gizlendi, valilik soruşturmaya izin vermedi

İstismara ‘gizlilik’: İstanbul’da hamile bırakılan 115 çocuğun hastaneye geldiği gizlendi, valilik soruşturmaya izin vermedi

HABER MERKEZİ – İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne 5 aylık süreçte hamile bırakılan toplam 115 çocuğun getirildiği ve bu bilginin adli birimlere bildirilmediği ortaya çıktı. Valilik soruşturmaya izin vermezken, olayı ortaya çıkaran çalışan hakkında inceleme başlatıldı ve çalışanın görev yeri değiştirildi.

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 115 çocuğun hamile bırakıldığı ortaya çıktı.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre olay 2002 yılından bu yana hastanede görev yapan Ş.İ.N.’in geriye dönük yaptığı incelemede 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile bırakıldığına ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etti.

Bunun üzerine hastanedeki psikolog İ.Ö. ile birlikte durumu tutanak altına aldığı ve araştırmalarını genişletti.

Hastaneye 1 Ocak 2017- 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında gelen 115 çocuğa ilişkin kayıtlar tek tek incelendi.

İstismar kayıt altına alındı

Kayıtlara göre, hamile bırakıldıkları tespit edilen 115 çocuktan 77’sinin 15 yaşın üstünde olduğu, 38 çocuğun ise 15 yaşından önce hamile bırakıldıkları sonucuna ulaşıldı.

15 yaşın altındaki hamilelikler yasaya göre ‘rıza aranmaksızın çocuğun cinsel istismarı’ kapsamında bulunuyor.

Bu bilgilere yer verilerek hazırlanan 12 Haziran 2017 tarihli tutanak Sosyal Hizmet Uzmanı Ş.İ.N. ve Psikolog I.Ö. tarafından imza altına alındı.

Hastane yönetimi duruma sessiz kaldı

Hazırlanan tutanakta yasal sorumluluğun, bildirimi yapmayan Sosyal Hizmet Uzmanı N.D.’ye ait olduğu öne sürüldü ve durum hastane yönetimine bildirildi.

Ancak bildirime rağmen işlem yapılmadı bunun üzerine Ş.İ.N., Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulundu.

Başvuruda şüphelilerin “kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçunu işledikleri öne sürüldü.

Valilikten soruşturmaya izin yok

Savcılığın talebi ile sorumlu görülen başhekim yardımcısı Dr. A.A. ve Sosyal Hizmet Uzmanı N.D. için soruşturma izni verilmesi istendi. İstanbul Valiliği ise 4 Aralık 2017 tarihli yazısıyla iki görevli hakkında soruşturma izni verilmediğine karar verdi.

Valilik yazısında, kayıtlara göre adli görevin ihmal edilmediği, görevliler hakkında görevi kötüye kullanma suçunun oluşmadığını ileri sürdü.

Valiliğin kararına itiraz

Valiliğin kararının iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapıldı. Avukat Erkan Akça imzalı 2 Ocak tarihli başvuruda, çocuk istismarına yönelik vakaların mutlaka adli makamlara bildirilmesinin zorunlu olduğu bildirildi.

Başvuruda “Bu ihmalin varlığını araştırması gereken kurum cumhuriyet başsavcılıkları iken, valilik makamınca soruşturma izni verilmemesi hukuka aykırılık teşkil emekte. Asıl sorumluların araştırılmasına engel teşkil etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

İstismara maruz bırakılanlar arasında 2003 doğumlu çocuklar da var

Hamile bırakılan 115 çocuğa ilişkin kayıt listesinde 2003 doğumlu iki çocuk da bulunuyor. Listede yer alan çocuklardan 11’i ise 2002 doğumlu.

Doğum tarihinden hastaneye geliş tarihine dek bir dizi bilginin yer aldığı listede yer alan çocuklardan 39’u ise, Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden ailelerin çocukları.

Sorumlulara değil, ortaya çıkaran hakkında inceleme başlatıldı

Olaya ilişkin yetkililerin soruşturulmasına izin verilmezken, istismarları ve ihmali ortaya önce tutanak tutarak sonra da savcılığa bildirerek ortaya çıkaran Ş.İ.N. hakkında inceleme başlatıldı.

Ş.İ.N. inceleme görevlisi Dr. M.A.’ya geçen 26 Aralık’ta verdiği ifadede, hamile bırakılan çocuklara ait kayıtların birim dışında çalışan hiç kimse ile paylaşılmadığı kaydetti. Hakkında inceleme yapılan Ş.İ.N.’nin görev yeri iki kez değiştirildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Dinçer Gökçe’nin “Türkiye’yi sarsacak utanç listesi” başlıklı haberinin gündeme gelmesinin ardından Sağlık Bakanlığı açıklama yaptı.

Habere ilişkin açıklama yapan Bakanlık, soruşturma talimatı verildiğini belirtirken, müfettiş görevlendirildiğini de duyurdu.

Ancak haberin daha önce şikayete konu olduğunun ve olayın İstanbul Sağlık İl Müdürlüğü tarafından incelendiğinin belirtildiği açıklamada, “soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararına varıldığı” bilgisi paylaşıldı.

Bakanlık, daha önce soruşturmaya gerek duymadığı olayla ilgili açıklamanın sonunda “Ancak Bakanlığımız konunun hassasiyetini dikkate alarak, konunun tekrar incelenerek soruşturulması talimatını vermiş, müfettiş görevlendirmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur” ifadelerine yer verdi.

Previous post
Demirtaş'a Soylu'ya hakaret davasında beraat
Next post
Deniz Yücel: Özgürlüğümün 'kirli anlaşma' ile lekelenmesini istemiyorum