Ana SayfaGüncelMüftülere nikah yetkisi veren kanun AYM’de görüşülecek

Müftülere nikah yetkisi veren kanun AYM’de görüşülecek

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, CHP’nin müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemenin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu esastan inceleyecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvurunun ilk incelemesini tamamladı.

İnceleme sonrası başvuruda bir eksiklik olmadığını tespit eden AYM, başvuruyu esastan görüşme kararı aldı.

Kanunun iptal istemi, daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşülecek, yürürlüğünün durdurulması talebi ise esas inceleme aşamasında karara bağlanacak.

Tartışılan kanunun getirdikleri

Kadınların tepkisiyle karşılaşan ve tartışma yaratan, il ve ilçe müftülerini de evlendirme memurları arasına ekleyen “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Meclis Genel Kurulu’ndan onaylanarak geçmişti.

Çokça tartışılan yasaya göre düzenlenen maddelerden bazıları şöyle:

  • “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un yürürlüğe girmesiyle, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda bulunan tanımlara “Veri Paylaşımı Kurulu” ve “yetkili idare” tanımları eklendi.
  • Yasayla, İçişleri Bakanlığının evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verebileceği kurumlar arasına il ve ilçe müftülükleri de eklendi.
  • Tanınan veya babalığa hükümle soy bağı kurulan çocuklar, babalarının hanesine baba adı ve soyadı ile nakledilecek.
  • Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılacak.
  • Ölü doğan çocuklar aile kütüğüne yazılmayacak. Bir doğumda birden ziyade doğan çocuklar doğuş sırasıyla kaydedilecek.
  • Sağ olarak dünyaya gelen her çocuğun, doğumdan itibaren Türkiye’de 30 gün içinde nüfus müdürlüğüne, yurt dışında ise 60 gün içinde dış temsilciliğe bildirilmesi zorunlu olacak. Doğum bildirimleri, doğumu gerçekleştiren sağlık kuruluşlarına da yapılabilecek.