Ana SayfaEkolojiSadece çevreyi korumak değil yeni bir yaşamı hedeflemek: ‘Politik Ekoloji’

Sadece çevreyi korumak değil yeni bir yaşamı hedeflemek: ‘Politik Ekoloji’

HABER MERKEZİ – Dimitri Roussopoulos’un, “Politik Ekoloji” isimli klasikleşen eseri Sümer Yayıncılık’tan çıktı.

Çevre politikasının tarihi ve gelecekte alabileceği şekiller üzerine yazılmış ve klasikleşmiş bir yapıt olan “Politik Ekoloji: İklim Krizi ve Yeni Toplumsal Gündem”, Sümer Yayıncılık’tan çıktı.

1950’lerin sonlarından bu yana barış inisiyatiflerinde, kent ekolojisi projelerinde ve kooperatif hareketlerinde aktif biçimde yer alan, yazar, editör ve yayıncı Dimitri Roussopoulos’un kaleme aldığı kitap, Aralık 2015 tarihinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Paris İklim Konferansı’nın detaylı bir anlatımı ile buradan çıkan perspektifleri de içeriyor.

Kitabı güncel ve genişletilmiş edisyonundan Türkçeye çeviren ise Fuat Dara Elhüsyni.

Yayınevinin kitaba dair takdimi şöyle:

Politik Ekoloji, çevrenin devlet tarafından yönetiminin tarihiyle açılmakta, ardından ekolojik kriz karşısında halktan gelen ve geniş bir yelpazeye dağılan yanıtları gözden geçirmekte ve nihayetinde ekoloji hareketi tarafından önerilen temel politik eğilimlerin bir tartışmasını açmaktadır.

Roussopoulos, ekolojist aktivistlerin çevreyi korumaktan ziyade yeni topluluklar, yeni yaşam biçimleri ve yeni bir politika yapma biçimi hedeflediklerini savunur. Son bölümler, çevreciliğin arzularının bu türden politik alternatiflere nasıl yönlendirilebileceğini araştırmakta ve bu çerçevede toplumsal ekolojinin ilham verdiği Montreal ve Rojava gibi başarılı örnekleri serimlemektedir.


 

Künye

Politik Ekoloji: İklim Krizi ve Yeni Toplumsal Gündem
Dimitri Roussopoulos
Çeviren: Fuat Dara Elhüsyni
Sümer Yayıncılık, 2017