Ana SayfaGüncelTaştekin Afrin’e olası operasyonu değerlendirdi: Ciddi bir hesap hatası yapılıyor

Taştekin Afrin’e olası operasyonu değerlendirdi: Ciddi bir hesap hatası yapılıyor

HABER MERKEZİ – Gazeteci Fehim Taştekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilen Afrin’e yönelik Türkiye’nin olası operasyonunu değerlendirdi. Afrin’e girilse dahi hiçbir şey elde edilemeyeceğini vurgulayan Taştekin, “Yani bir gece ansızın girebilirsiniz ama bin gecede çıkamayabilirsiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrin’e operasyon düzenleneceği yönündeki açıklamalarını değerlendiren gazeteci-yazar Fehim Taştekin, ciddi bir hesap hatası yapıldığı uyarısında bulundu.

Taştekin’in “Bir gece ansızın girersiniz ama bin gecede çıkamazsınız!” başlığıyla bugün Gazete Duvar’da yayımlanan yazısında, “Afrin’e asker sokmak, yabancı savaşçılarla dolu IŞİD’in gasp ettiği bölgelere girmekle aynı şey değil” yorumunda bulundu.

Fehim Taştekin, olası operasyonun getirisinin sadece ‘kan, yıkım ve düşmanlık’ olacağını savundu.

Taştekin’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Ankara ‘Türkiye’de Kürtlere bir şey vermediğim gibi Suriye’de de verdirtmem’ mantığıyla hareket ediyor. Rusya ve ABD’den bağımsız olarak Suriye’nin kendi çözüm planı çerçevesinde Kürtlere bir şey vermesi ihtimalini de tehdit olarak görüyor. Kafasındaki çözüm, Şam’la müzakere süreci Kürtlerin bir şeyler alacağı noktaya varmadan mevcudu dağıtmak. Fakat ciddi bir hesap hatası yapılıyor. Her şeyden önce Türkiye’nin namlularını çevirdiği topraklar Suriye’ye ait. TSK burada işgalci muamelesi görecektir. Gelişecek direnç de ona göre olacaktır. Afrin’e asker sokmak, yabancı savaşçılarla dolu IŞİD’in gasp ettiği bölgelere girmekle aynı şey değil. Ağır kayıplar vermek ve verdirmek pahasına Afrin’e girip yerleşim merkezlerini dağıtabilirler. Fakat bu yolla hiçbir şey elde edilemez. PYD-YPG Afrin’e dışardan gelip yerleşmiş bir örgüt değil. Bu hareketin kadroları 1990’lardan beri halktan ciddi destek görüyor. Farz edelim ki Afrin düşürüldü. Bu, Suriye’nin kuzeyinde ete kemiğe bürünen demokratik özerkliğin sonu anlamına gelmiyor. Kobani, Tel Ebyad, Serekaniye, Dirbesiye, Amude, Kamışlı ve Derik’e kadar bütün Türkiye sınırları bu yapının kontrolü altında. Afrin’den sonra buralara da mı müdahale edilecek? Frenleyici bir güç olarak ABD ve Rusya olmasa bile bu tür bir maceranın getirisi kandan, yıkımdan ve düşmanlıktan başka hiçbir şey olmayacak. Afrin’e girildiğinde Türkiye’yi de operasyon alanına dönüştürecek başka senaryoların tetiklenmeyeceğinin garantisi de yok.

“Yani bir gece ansızın girebilirsiniz ama bin gecede çıkamayabilirsiniz. Bu tür savaşlarda çıkmak girmekten çok daha zordur.”


Ne oluyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ve önceki gün verdiği mesajlarda Afrin’e ‘önümüzdeki günlerde’ operasyon yapılacağını söylemiş, Erdoğan’ın açıklamalarıyla eş zamanlı olarak Afrin’e top atışları başlatılmıştı.

Gelişmeler üzerine ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, aralarında Demokratik Suriye Güçleri’nin de olduğu Suriye’deki müttefikleriyle 30 bin kişilik bir “sınır koruma gücü” kuracağını açıklamıştı. Koalisyonun Halkla İlişkiler Ofisi ise, Sınır Güvenlik Gücü’nün yarısının DSG’lilerden oluşacağını doğrulamıştı.

ABD’nin hamlesine Türkiye’den tepkiler gelmiş, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir” demişti.

Hamleler karşısında Rusya’nın tutumunu ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov şu sözlerle ifade etmişti: “Bu plan, Suriye’nin toprak bütünlüğü bakımından ciddi sorunlar doğuruyor. Afrin’deki durumun yatışmasına yardım etmeyecek. Afrin’deki amacımız tümüyle bir ateşkes sağlanmasıdır.”


Erdoğan’dan ABD’ye ‘bayraklı’ tehdit

Times: Erdoğan Suriye’de ateşle oynuyor, bir kez daha düşünmeli