Ana SayfaDünyaTürkiye’de patlayıcı malzeme yüklenen bir gemi Yunanistan sularında durduruldu

Türkiye’de patlayıcı malzeme yüklenen bir gemi Yunanistan sularında durduruldu

HABER MERKEZİ – Türkiye’de yüklendiği belirtilen ve kargosunda patlayıcı yapımında kullanılan maddelerin yer aldığı bir geminin Yunanistan sularında durdurulduğu bildirildi.

İçinde patlayıcı yapımında kullanılan maddelerin yer aldığı bir gemi, Libya’ya giderken durduruldu.

Reuters’ın haberine göre Yunan yetkililer tarafından durdurulan Tanzanya bandıralı geminin kayıtlarının, kargonun Mersin ve İskenderun’da yüklenildiğini gösterdiği bildirildi.

Toplam 29 konteynırda, amonyum nitrat, elektriksiz fünye ile 11 adet boş LPG tankı tespit edildiği açıklandı.

Geminin Girit açıklarında Cumartesi günü durdurulduğu ve Girit limanına yönlendirildiği aktarılırken, olayı ilk duyuran Yunan Sahil Güvenliği oldu.

Tuğamiral Ioannis Argiriou, medyaya yaptığı açıklamada, söz konusu malzemelerin “madencilikten, bomba yapımına ve terörist faaliyetlere kadar her türlü işte kullanılabileceğini” söyledi.

Aynı açıklamada, sekiz mürettabatın gözaltına alındığı ifade edildi. Bu kişilerden 5’inin Ukrayna, 2’sinin Hindistan, 1’inin ise Arnavutluk vatandaşı olduğu ifade edildi.

‘Kaptana kargoyu Libya’ya götürme talimatı verildi’

Reuters, geminin kayıtlarında varış yerinin Cibuti ile Umman gözüktüğünü belirtti.

Ancak Tuğamiral Argiriou, geminin sahibi tarafından kaptana, tüm kargonun Libya’nın Mısrata limanına götürülmesi ve oraya bırakılması talimatı verdiğini aktardı.

Öte yandan gözaltındaki 8 kişinin ise bugün savcılığa çıkarılacakları bildirildi.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, 2011 yılında uygulanmaya konan ambargo ile Libya’ya, silah satışını, malzeme sağlanmasını veya bunların transferini yasaklamıştı.