Ana SayfaGüncelTürkiye’den ‘uğurlandılar’: ÖSO’lular konvoy eşliğinde Afrin’e komşu olan Azez’e geçti

Türkiye’den ‘uğurlandılar’: ÖSO’lular konvoy eşliğinde Afrin’e komşu olan Azez’e geçti

HABER MERKEZİ – Türkiye, ABD’nin uyarısına rağmen Afrin’e operasyon yapılacağını açıklarken, Kilis’ten yaklaşık 20 otobüslük ÖSO konvoyunun Azez’e geçtiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ABD’nin uyarısına rağmen Afrin’e operasyon düzenleneceğini açıklarken, sınırda hareketlilik devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye’nin Suriye’de birlikte hareket ettiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarını taşıyan yaklaşık 20 kadar otobüs bugün Suriye’ye geçti.

DHA’nın bildirdiğine göre onlarca ÖSO’lu, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçerek, Azez tarafına doğru ilerledi.

DHA ayrıca, Afrin’in hemen yakınlarındaki Azez’deki ÖSO güçlerine takviye birlik gönderildiğini de duyurdu.

Canikli: ABD’nin açıklaması boş ve anlamsız, Afrin’e harekat yapılacak

Bugün Afrin’e operasyon konusuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Afrin harekatı yapılacak. Harekat için şartları olgunlaştırıyoruz” dedi.

Canikli, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in “Türkiye’yi böyle bir adım atmamaya çağırıyoruz” açıklaması için de “Boş ve anlamsız bir değerlendirme” yorumunda bulundu.

ÖSO’luların konvoy halinde Afrin’e komşu olan Azez’e Türkiye üzerinden geçişi, Canikli’nin açıklamasıyla aynı güne denk geldi.

Daha önce TSK’nin Afrin’e yönelik top atışlarının ardından ÖSO’nun Suriye’ye gireceği, daha sonra da TSK’ye bağlı zırhlı birliklerin ÖSO’ya destek vermek amacıyla Suriye’ye gideceği bildirilmişti.