Ana SayfaGüncelVilla ve taş ocağı için: Antalya’da tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen yerlere imar yolu açıldı

Villa ve taş ocağı için: Antalya’da tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen yerlere imar yolu açıldı

HABER MERKEZİ – Alanya Kalesi, Kaş ilçesinde yer alan Patara ve Fırnaz Koyu ile Demre’nin Taşdibi Yarımadası’nın sit statüleri yenilendi. Böylece tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen bu yerlerde villa, turizm tesisi, taş ocağı ve maden faaliyeti yapmanın önü açıldı.

Türkiye’nin tarihi, doğal ve turistik güzellikleriyle bilinen Antalya’nın gözde beldelerinde sit sınırları yeniden çizildi.

Alanya Kalesi, Kaş ilçesinde yer alan antik kent ve caretta carettaların bulunduğu Patara ve Fırnaz Koyu ile “Noel Baba’nın memleketi” olarak bilinen Demre’nin Taşdibi Yarımadası’nın sit statüleri yenilendi.

Kolaj: Hürriyet

Hürriyet gazetesinden Aysel Alp’in haberine göre, yapılan değişiklikle bu yerlerde villa, turizm tesisinin yanı sıra taşocağı, maden faaliyetinin yapılması mümkün olabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin onayıyla alınan kararlar, dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Haberde, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, yeni statülerle doğal güzelliklerin imara açıldığını belirtti:

Bakanlığın belirlediği özel şirketler aracılığıyla, bilimsel olmayan bir takım raporlara dayanarak ülkemizin eşsiz güzelliğe sahip doğa parçaları tek tek yapılaşmaya, maden, taşocağına açılmaya başlamıştır. Geçen hafta Trabzon yaylaları; dün Alanya, Kaş, Demre’de gördük. Yaylalar, meralar, eşsiz doğa güzelliklerinin yapılaşmaya açıldığı bir süreçle karşı karşıyayız.

Yetkililer ise, değerlendirmelerin bilimsel kriterler ışığında yapıldığını öne sürüyor.