Ana SayfaGüncelYargıtay Sarısülük dosyasını eksik ve kırık CD’lerle göndermiş

Yargıtay Sarısülük dosyasını eksik ve kırık CD’lerle göndermiş

HABER MERKEZİ – Gezi direnişi sırasında polis tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük davasında Yargıtay’ın yerel mahkemeye dosyayı eksik gönderdiği ve dosyada bulunan iki CD’nin de kırık olduğu ortaya çıktı.

Ankara’daki Gezi direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ü öldüren polis Ahmet Şahbaz’a verilen 1 yıl 4 ay 20 günlük hapis cezası Yargıtay tarafından az bulunmuş ve bozulmuştu.

Yargıtay’ın bozma kararı sonrası dosyayı yerel mahkemeye eksik gönderdiği ve dosyada bulunan iki CD’nin de kırıldığı ortaya çıktı.

Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 28 Aralık 2017 tarihli olaya ilişkin tutanağında şöyle denildi:

Mahkememizin 2015/364 esas sayılı dosyasının temyiz üzerine gönderildiği Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin 5/12/2017 gün ve 2017/4723 karar nolu ilamıyla mahkememiz kararının bozularak dosyanın 27/12/2017’de mahkememize ulaştığı, posta torbalarının açılmasıyla dosyanın klasörlerinin bozulmuş olduğu, üzerinde ‘6 Ağır CM. 2013/349 taranan dosya’ ibareli CD’nin kırık vaziyette 2 parçaya bölünmüş halde çıktığı, dosyanın 14 adet olan klasörlerinin bozma sonrası mübaşir vasıtasıyla kırık klasörlerden çıkartılıp diğer klasörlere konulması suretiyle düzenlenerek 9 klasöre indirildiğine dair tutanak imza altına alınmıştır.

Avukat Yılmaz: CD’lerin kırılması manidar

Avukat Murat Yılmaz olaya dair “Önemli bir dosyada CD’lerin kırılması manidar. Dosyayı inceledikten sonra gereğinin yapılması için suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Dava sürecinde neler olmuştu?

Daha önce Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen yargılamada, önce “kasten öldürmek”ten müebbet hapis cezası verilmiş, daha sonra “haksız tahrik indirimi” ve “iyi hal” gibi çok sayıda gerekçe ile ceza “olası kastla insan öldürmek” suçundan 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezasına kadar düşürülmüştü.

Yargıtay 1. Dairesi, kararı usulden bozmuş, dosyayı mahkemeye geri göndermişti.

Dava Aksaray’a taşınırken, tutuklu polis Şahbaz’ın da tahliyesine karar verilmişti.

26 Haziran 2016’da Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlayan yargılamada da, son olarak 19 Eylül’de gerçekleştirilen duruşmada Şahbaz için yapılan tutuklama talebi, “olay anına ilişkin görüntülere dair TÜBİTAK raporunun henüz gelmediği” gerekçe gösterilerek kabul edilmemişti.

Bir önceki duruşmada savcı mütalaasını sunmuş ve polis Ahmet Şahbaz hakkında “meşru müdafaa sınırını aşmak suretiyle taksirle ölüme neden olmak” suçundan 10 ay hapis cezası istemişti. Mahkeme heyeti ise karar duruşması için davayı 19 Aralık’a ertelemişti.

Karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanık polis Ahmet Şahbaz’a, “Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma” suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası vermişti.

Hapis cezası ise 10 bin 100 lira adli para cezasına çevrilmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’a verilen 1 yıl 4 ay 20 günlük hapis cezasını az bularak, yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Kararda, “Taksire dayalı kusurunun ağırlığı nedeniyle taksirle ölüme neden olma suçundan, teşdiden (cezada alt sınırdan ayrılarak üst hadden ceza verme) ceza tayini gerektiği gözetilmeden, alt sınırdan ceza belirlenmesi bozmayı gerektirmiştir” ifadeleri yer almıştı.