Ana SayfaGüncel‘Afrin üzerinden seçim hesabı yapılıyor’ diyen Buldan: ‘3 saat’ dediler 32 gündür giremediler

‘Afrin üzerinden seçim hesabı yapılıyor’ diyen Buldan: ‘3 saat’ dediler 32 gündür giremediler

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iktidarın operasyon üzerinden “seçim hesabı yaptığını” söyledi ve “‘3 saatte gireriz, temizleriz’ dediler; ama 32 gündür girmeye çalışıyorlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Büyük Kongresi sonrası ilk grup toplantısı yapıldı.

Toplantıda yeni seçilen Eş Genel Başkan Pervin Buldan konuştu.

Buldan konuşmasına 21 Şubat Dünya Anadil Günü’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunarak başladı.

Buldan, “Anadil onurumuzdur. Tüm baskılara rağmen anadil gününü kutluyorum” dedi.

Geride bıraktıkları kongreye ilişkin de konuşan Buldan, HDP’ye yönelen baskılara dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Bu tutuklamaların ve gözaltıların elbette ki barışı savunanlara karşı yapıldığını çok iyi biliyoruz. Özellikle savaşa karşı duranlar barışı savunanlar bu ülkede insanların ölmemesini isteyenlere karşı yapılan bu tutuklamaları, bu gözaltı furyasını kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek isteriz. Herkes şunu çok iyi bilmeli ki, HDP Türkiye halklarının, demokrasi ve özgürlük rüyasıdır. HDP direnişin kalesidir.”

“‘3 saat’ dediler 32 gündür giremediler”

Buldan Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye’nin Efrin’e başlattığı savaş 32. gününde ‘3 saatte gireriz, temizleriz’ dediler; ama 32 gündür girmeye çalışıyorlar” diyen Buldan operasyona tepki gösterdi.

Buldan şunları söyledi:

“Afrin, barışın kalesidir. Afrin’de halklar eşit, özgür demokratik bir yönetim kurmak için çaba sarf ediyorlar. Afrin aynı zamanda sığınmacıların savaştan kaçtığı bir huzur yeridir. Ve Afrin bir istikrar bölgesidir. Türkiye bir istikrar oluşmasını engellemek için orada. ‘Terör koridorunu bozmak için gidiyoruz’ dediler, ama herkes biliyor ki orada yaşayanlar huzur içinde, barış içinde yaşıyorlar. Ankara’dakiler de pekiyi biliyorlar ki bu bölgede eğer demokratikleşme gerçekleşirse kendilerini demokratikleştirmek zorunda kalacaklar.”

İktidarın operasyon üzerinden “seçim hesabı yaptığını” söyleyen Buldan, şöyle devam etti:

“AKP’liler Afrin’e girmekle oylarımız arttı diyor. Afrin üzerinden seçim hesapları yapılmaya çalışılıyor. Türkiye halkları bunu çok iyi görmeli. Çünkü Afrin’e gidenler ya da Afrin’de savaş kararı alanlar bugün kendi koltuklarında oturmaya devam ediyorlar.”