Ana SayfaEkonomiAlman şirketi Rheinmetall’den Türkiye ile yeni silah anlaşması: ‘Tankların modernizasyonu da tamam’

Alman şirketi Rheinmetall’den Türkiye ile yeni silah anlaşması: ‘Tankların modernizasyonu da tamam’

HABER MERKEZİ – Tank tartışması sürerken Almanya basını Alman şirketi Rheinmetall’in Türkiye ile silah ihracatı anlaşmalarını sürdürdüğünü yazdı. Alman şirketin Türk BMC şirketi ile “Leopard 2” modernizasyonu konusunda anlaşma imzaladığı da iddia edildi.

Alman savunma sanayi şirketi Rheinmetall’in Türkiye ile silah ihracatı faaliyetlerini sürdürmek için görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

DW Türkçe’nin Almanya televizyonu ARD’nin haber portalı Tagesschau.de’den aktardığı habere göre dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Sigmar Gabriel arasında 6 Ocak’ta yapılan görüşmeden üç gün sonra Türk BMC şirketinden bir heyet “Leopard 2” tanklarının modernizasyonu konusunda anlaşma imzalamak üzere Rheinmetall şirketinin merkezinin bulunduğu Düsseldorf kentine geldi ve burada iki şirket arasında anlaşma sağlandı.

Haberde, Rheinmetall şirketinin Alman hükümetinin tankların modernizasyonuna izin vereceğini düşünerek BMC ile anlaşma yaptığı da belirtildi.

BMC şirketinin Erdoğan’a yakınlığı

Söz konusu haberde Rheinmetall’in Türkiye’de BMC şirketi ile ortaklaşa Ankara merkezli bir ‘kardeş şirket’ açmayı planladığı da iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de yerli tank üretmeyi istediği belirtilirken BMC şirketinin Erdoğan’a yakınlığına da vurgu yapılıyor.

Taraflardan ise iddialarla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

Tank tartışması

Gabriel ile Çavuşoğlu’nun görüşmesinde, Alman Bakan Gabriel’in Türkiye’nin “Leopard 2” tanklarının modernizasyonuna yönelik ihracata yeşil ışık yaktığı iddia edilmişti.

Der Spiegel dergisinde yer alan haberde, Alman hükümetinin milyonlarca euro tutarındaki silah anlaşmasına izin vermeyi planladığı belirtilmişti.

Ancak Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlayan Afrin’e yönelik operasyonunda Alman üretimi “Leopard 2” tanklarını kullandığının ortaya çıkması Almanya kamuoyunda Türkiye’ye silah ihracatına ilişkin büyük bir tartışma başlatmıştı.

Almanya’da muhalefet partileri Sol Parti ve Yeşiller Türkiye ile silah ihracatının sonlandırılmasını talep ederken, tartışmalar üzerine Alman hükümetinden yapılan açıklamada ise silah ihracatına ilişkin kararların “yeni hükümete bırakılacağı” ifade edilmişti. Almanya’da hükümetin en erken Mart ayı ortasında kurulması bekleniyor.