Ana SayfaGüncelAlmanya AİHM’e görüş sundu: Deniz Yücel haberlerinden dolayı tutuklu

Almanya AİHM’e görüş sundu: Deniz Yücel haberlerinden dolayı tutuklu

HABER MERKEZİ – Almanya hükümeti, 10 aydır tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in durumuyla ilgili görüşünü AİHM’e iletti. Görüşte Yücel’in haberlerinden dolayı tutuklu olduğu ve bu durumun temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğu belirtildi.

Kendi rızasıyla ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınıp 27 Şubat’ta da “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, 10 aydır tutuklu.

Almanya hükümeti Yücel’in tutukluluğuna ilişkin görüşünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) iletti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Almanya hükümeti görüşünde Yücel’in haberlerinden dolayı tutuklu olduğu ve bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu belirtti.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, konuyla ilgili açıklamasında “Eleştirel haberciliğin baskı altında tutulması basın özgürlüğü konusundaki anlayışımızla bağdaşmamaktadır” dedi.

Maas, federal hükümetin Yücel için adil bir yargılama yapılması için her şeyi deneyeceğini de söyledi.

Hakkında herhangi bir iddianame düzenlenmeden ve hakim karşısına çıkartılmadan tutukluluğunun devam etmesi üzerine Yücel’in avukatları geçen yıl Nisan ayında AİHM’ye başvurmuştu.

AİHM, yapılan savunmalar doğrultusunda Yücel’in tutuklanmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olmadığı sorusunu açıklığa kavuşturacak.

 

Previous post
Dün zam yapılmıştı: Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine KDV indirimi gelecek
Next post
Fransa’dan Afrin açıklaması: Sivillerin güvenliğinden endişeliyiz