Ana SayfaGüncelBahçeli dışarıyı ‘analiz etti’: ABD parmak sallıyor, Fransa samimiyetsiz, Almanya perişan

Bahçeli dışarıyı ‘analiz etti’: ABD parmak sallıyor, Fransa samimiyetsiz, Almanya perişan

HABER MERKEZİ – MHP lideri Bahçeli savaş karşıtı açıklamaların yapıldığı HDP kongresine işaret ederek “Yaptıklarının bedeli mutlaka ödetilmelidir” dedi, “Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmemelidir” diyen eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a tepki gösterdi. ABD’yi de ‘uyaran’ Bahçeli, şöyle konuştu: “Fransa’nın samimiyeti yoktur, Almanya perişandır, ABD ise sözde ordu için çabalamaktadır.”

Partisinin Meclis grubunda konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Afrin’e yönelik harekâta ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında operasyondan ‘dönüş olmadığını’ söyleyen Bahçeli, “Yüz binlerce bozkurt Afrin için hazırdır” dedi.

ABD, Fransa ve Almanya’ya tepki gösteren MHP lideri, ABD’ye, “Alttan alanın kanı kurusun. Herkes ayağını denk alsın, kimse Türk milletine Menbiç’ten parmak sallamaya kalkışmasın” sözleriyle seslendi ve şöyle devam etti: “Fransa’nın samimiyeti yoktur, Almanya perişandır, ABD ise sözde ordu için çabalamaktadır.”

HDP’yi hedef gösterdi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Ankara’daki kongresini de hedef alan Bahçeli, savaş karşıtı açıklamalara tepki gösterdi:

“Ankara’da teröre destek verilmiştir. Bunun adı vatana ihanet, millete hakarettir. Suçlular övülmüş, suç alkışlanmıştır… Zeytin Dalı Harekatı aleyhine açıklamalar yapmışlar, sivillerin katledildiğini alçakça iddia etmişlerdir. Bunları hukuk devletinin ilke ve esasları ile karşılaştırmak şeref ve namus borcudur. Yaptıklarının bedeli mutlaka ödetilmelidir.”

İlker Başbuğ’a tepki

MHP’nin Afrin’e yönelik harekât üzerinden siyasi kazanç peşinde olduğu eleştirilerine de tepki gösteren Bahçeli, “Zeytin Dalı Harekatı siyasete alet edilmemelidir” diyen eski Genelkurmay Başkanı Sayın İlker Başbuğ’u ise şu sözlerle hedef aldı, “Siyaset beka mücadelesini konuşmayacaktır da ne yi konuşacaktır. Fok balıklarının nasıl yaşadığını mı yoksa nesli tükenen balinaları mı anlatalım. Kuş ve böcek türlerinden mi söz edelim” diye konuştu.