Ana SayfaGüncelBarış İçin Akademisyenler davasında ilk karar: 1 yıl 3 ay hapis cezası

Barış İçin Akademisyenler davasında ilk karar: 1 yıl 3 ay hapis cezası

HABER MERKEZİ – “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atıkları için yargılanan akademisyenler hakkındaki ilk karar duruşmasında Ayda Rona Aylin Altınay Cingöz’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla haklarında dava açılan 10 akademisyen İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Dava kapsamında ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nden Ayda Rona Aylin Altıbay Cingöz’ün duruşması görüldü.

Cingöz’ün hazır bulunduğu duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını okudu.

Okunan mütalaada, bildiri her ne kadar internet üzerinden imzaya açılmış ise de amacın “örgütün düşüncelerinin yayılması” olduğu iddia edildi.

‘Katliam, işgal’ gibi kelimeler özellikle seçilmiş

Katliam, işgal gibi kelimelerin özellikle seçildiğinin belirtildiği mütalaada, savcı bildiride tek muhatabın devlet olarak gösterilmesine tepki gösterdi.

Mütalaada savcı, Cingöz’ün “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Ardından savunma yapan Cingöz’ün avukatı Arın Gül Yeniaras, müvekkilinin beraatini talep etti.

Ara sonrasında kararı açıklayan mahkeme heyeti, Cingöz’e “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl hapis cezası verdi. ‘Suçun’ basın yayın yoluyla işlendiğini kaydeden mahkeme cezada yarı oranında artırım yaparak 1 yıl 6 aya çıkardı.

Sanığın duruşmadaki iyi halini göz önüne alan mahkeme heyeti cezayı 1 yıl 3 aya indirdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vererek, cezayı erteledi.