Ana SayfaGüncelBaşbuğ’dan Erdoğan ve Bahçeli’ye yanıt

Başbuğ’dan Erdoğan ve Bahçeli’ye yanıt

HABER MERKEZİ – Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, “Zeytin Dalı Harekatı siyasete alet edilmesin” dediği için kendisine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin ‘yersiz ithamlarda bulunduğunu’ söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmesin” dediği için kendisini hedef alan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi.

Konuya dair yazılı bir açıklama yapan Başbuğ’un Bahçeli ve Erdoğan’ın tepkisine yanıtı şöyle:

50 yıl hizmet ettiğim Türk Ordusunun bir mensubu olarak almış olduğum eğitim ve devlet adamlığı kişiliğinin gereği olarak bugüne kadar yaptığım bütün konuşma ve değerlendirmelerde hiçbir zaman ne kişileri ne de siyasi partileri hedef alan bir sözüm olmamıştır.

Ancak, Sayın Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada şahsımı hedef alan maksatlı ve yersiz ithamları karşısında bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

07 Şubat 2018 tarihinde şahsıma yöneltilen bir soru üzerine ‘Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil’ şeklinde bir yanıtım olmuştur.

Zeytin Dalı Harekâtına ilişkin görüşlerim, düşüncelerim ve desteğim ortada iken, şahsıma yöneltilen değerlendirmeleri, yersiz ithamları ve üslubu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Siyaset, elbette ülkenin güvenlik konularını, beka sorunlarını konuşmalı, değerlendirmelidir. Bunun aksi düşünülemez. Önemli olan, bir harekâtın ortasında ülkenin bütün unsurlarıyla bir bütünlük göstermesidir. Benim de her zaman altını çizmek istediğim husus budur.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın da konuşma içeriğimle ilgili olarak tam ve doğru bilgilendirilmediğini düşündüğümü belirtmek isterim. Ancak, beyanlarında geçen ‘gerekli cevabı alacak’ şeklindeki ifade ile bugüne kadar uğradığımız haksızlıklara yeni bir haksızlığın daha ilave edilebileceğinin kastedildiğini değerlendirmek istemiyorum.

Kim ne demişti?

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Başbuğ’un sözleri ile ilgili “İşbirlikçi emellere laf etmeyenler neden gocunmuşlardır” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Gerekli cevabı alacak, yazıklar olsun” şeklinde konuşmuştu.