Ana SayfaGüncelÇavuşoğlu: ABD’yle ilişkileri düzeltmeyi deneyeceğiz

Çavuşoğlu: ABD’yle ilişkileri düzeltmeyi deneyeceğiz

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin bozulduğuna dikkat çekerek, “ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya bozulacak, ABD ile ilişkilerimizde güven bunalımı var; ilişkileri düzeltmeyi deneyeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde güven kaybı yaşandığını söyledi.

Kuveyt’te TRT Haber’e konuşan Çavuşoğlu, “ABD’nin somut adım atması lazım” dedi ve “Endişelerimizin karşılanması, güven kaybının giderilmesi, ABD’nin Türkiye’nin hassasiyetlerini görmesi gerekiyor” diye belirtti.

Çavuşoğlu, Perşembe günü Ankara’ya gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın ziyaretine sayılı günler kala yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya bozulacak, ABD ile ilişkilerimizde güven bunalımı var; ilişkileri düzeltmeyi deneyeceğiz. ABD ile stratejik ortağız, ABD ile ilişkiler iyi olursa bunlar devam eder, ilişkiler kötü olursa bu ortaklıklar da ortadan kalkar.

ABD’den beklenen güven artırıcı önlemler: YPG’ye silah vermenin kesilmesi, geri alınması ve bağların koparılması; Menbiç’ten derhal YPG’nin geri döndürülmesi; FETÖ ile ilgili adım atılması.”

Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada ABD’ye mesaj vermiş ve “Ya ilişkileri düzelteceğiz ya da bu ilişkiler tamamen bozulacak” şeklinde konuşmuştu.

Ankara’ya yapacağı ziyaret öncesi Kuveyt’te açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin “Kuzey Suriye’deki gelişmelerden endişeliyiz” demişti.