Ana SayfaGüncelDışişleri Bakanlığı: ABD’nin Kudüs kararı son derece kaygı verici

Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin Kudüs kararı son derece kaygı verici

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönündeki açıklamasının “son derece kaygı verici” olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Mayıs ayında Kudüs’e taşıyacağını duyurmasına dair bir açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD’nin kararının “son derece kaygı verici” olduğu kaydedildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklamasının Birleşmiş Milletler (BM) kararını hiçe saymak manasına geldiği ifade edildi:

“ABD ne yazık ki bu kararıyla ahiren İstanbul’da toplanan İİT Olağanüstü Zirvesi’nin Sonuç Bildirisi’ne ve akabinde BM Genel Kurulu’nda alınan karara yansıyan uluslararası toplumun vicdanının sesini duymadığını ya da daha vahimi umursamadığını ortaya koymaktadır. ABD’nin son derece kaygı verici söz konusu kararına karşı, Türkiye, Filistin halkının meşru haklarının korunması için uluslararası toplumun ağırlıklı çoğunluğu ile birlikte çaba harcamayı sürdürecektir.”

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımasının ardından Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklanmıştı.

Bu kararın ardından olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen toplantıda Avrupa ülkeleri, Trump’ın Kudüs kararının BM kararlarına aykırı olduğunu belirtmişti.

Ancak buna rağmen dün, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e Mayıs ayında taşıyacağını açıklamıştı. Mayıs ayı aynı zamanda, bağımsızlığını 1948 yılında ilan eden İsrail devletinin 70’inci kuruluş yıldönümüne denk geliyor.