Ana SayfaGüncel‘Geçen sene seçim senesiydi’ diyen Yıldırım: Almanya ile normale dönme vakti geldi

‘Geçen sene seçim senesiydi’ diyen Yıldırım: Almanya ile normale dönme vakti geldi

HABER MERKEZİ – Almanya’ya geçişi sırasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Türkiye-Almanya ilişkileriyle ilgili olarak, “Türkiye ile Almanya’nın normal hayata dönme vakti geldi diye düşünüyoruz” dedi. Yıldırım tutuklu gazeteci Deniz Yücel’le ilgili ise “Bir an önce hakim karşısına çıkmasını telkin ediyoruz. Zannediyorum, yakın zamanda böyle bir gelişme olur” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ziyareti öncesi uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Ankara-Berlin arasındaki gerilime ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“İlk olarak Berlin’de Merkel ile görüşmemiz var. Geçen sene seçim senesiydi, orada da bizde de , dolayısıyla biraz havalar sert geçti. Şimdi artık orada da hükümet uzunca bir aradan sonra kurulma aşamasına geldi. Bizim zaten referandum gündemimizden tamamen düştü. Artık normal hayata Almanya ile Türkiye’nin dönme vakti geldi diye düşünüyoruz.”

“Almanya Türkiye ilişkilerinin eski iyi günlerine dönmemesi akla ziyan iştir” diyen Yıldırım, bunda “PKK’nin gösterilerinin yasaklanmasının” da etkisi olduğunu söyledi.

Yıldırım, tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’le ilgili  dün yaptığı “Ümit ederim kısa sürede serbest kalmış olur” açıklamasına ilişkin soruya da yanıt verdi.

Yıldırım şunları söyledi:

“Üzerine atılan suçlar var, bunlarla ilgili hakim karşısına çıkacak, ordan da bir sonuç çıkacak. Her mahkemeye çıkış bir umuttur. Bir an önce hakim karşısına çıkmasını telkin ediyoruz. Zannediyorum, yakın zamanda böyle bir gelişme olur. Bu konuda Türkiye Almanya arasında ilişkilerimizi bloke eden bir husus olmaktan çıkar.”