Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Kemal’in takımı zaten Afrin’de

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Kemal’in takımı zaten Afrin’de

HABER MERKEZİ – Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna değindi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda kendisine yönelttiği eleştirilere yanıt verdi. “Ordumuzun Afrin’de yaptığı harekatı destekledik” diyen Kılıçdaroğlu, operasyonun “siyasetin değil devletin operasyonu” olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmasının başında Olağanüstü Hal’in (OHAL) devam etmesine tepki gösteren Kılıçdaroğroğlu, “21. yüzyılda gazetecilerin eline kelepçe vurmak bir insanlık ayıbıdır” dedi.

‘Man Adası belgeleri gerçek çıktı istifa edecek misin?’

Ardından geçtiğimiz yıl Aralık ayında açıkladığı Man Adası belgeleriyle ilgili savcılığın kararına değinen Kılıçdaroğlu, belgelerin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiğinin aksine “gerçek” çıktığını söyledi:

“Recep Bey’e sormuştum kaçtı cevap vermedi sonra ‘Tamamı sahte’ dedi. Benim adım Recep Bey değil. Benim adım Kemal Kılıçdaroğlu. Sen herkesin oyuncağı ve maşası olursun biz kimsenin oyuncağı ve maşası olmayız. Savcı dedi ki belgeler aynı, bize verilen belgelerle MASAK’ın araştırdığı belgeler aynıdır. Ben şimdi Recep Beye soruyorum; İstifa edecek misin? Namusun şerefin haysiyetin varsa bir dakika o koltukta oturamazsın.”

‘Kemal’in takımı zaten Afrin’de’

Türkiye’nin Afrin’e yönelik başlattığı ve 25’inci gününde olan operasyona ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın bu konuda açıklamaları nedeniyle kendisine yönelik eleştirilerine cevap verdi.

“Ordumuzun Afrin’de yaptığı harekatı destekledik” diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “Ordu hepimizin ordusudur. Vatani görevi siz parti görevine dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun adı vatana ihanettir buna izin vermem” diye seslendi.

“Afrin operasyonu devletin operasyonudur, siyasetin değil” diye konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu, “Diyorlar ki Kemal’in takımını bırakır hep birlikte Afrin’e gideriz” sözleri nedeniyle bir kez daha Erdoğan’a seslendi:

“Diyorlar ki Kemal’in takımını bırakır hep birlikte Afrin’e gideriz. Kemal’in takımı zaten Afrin’de o ordu senin ordun değil Mustafa Kemal’in ordusu. Benim oğlum asker. Benim oğlum askerlikten kaçmadı. Benim oğlum çürük raporu almadı. Benim oğlum bedelli ödemedi. Benim oğlum fakirin çocuğu nasıl gittiyse benim oğlum da öyle gitti. Senin çocukların ne oldu? Takımının hanedanı çocukların ne oldu? Bir daha söylüyorum; Sen benim ayarım değilsin. Arkamdan laf söyleme. Çocuğunu askere göndermeyeceksin, kendi topraklarından kaçacaksın. Yunanistan Ege adalarını işgal etti ses çıkarmazsın. Oturacaksın sadece Kılıçdaroğlu ile uğraşacaksın. Buna senin boyun yetmez.”

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un, “Afrin siyasete alet edilmesin” sözlerine tepki olarak yaptığı “Yazıklar olsun, gereği yapılacak” açıklamasına da değindi. Kılıçdaroğlu, “Genelkurmay Başkanı’nı terörist diye hapse attılar. Devletin bütün sırlarına vakıf olan bir adamı terörist diye hangi şerefsizler hapse attılar. Kalkmış bana şereften namustan bahsediyor. Şeref ve namus yoksunu bir insan, şeref ve namustan söz edemez” ifadelerini kullandı.

Berberoğlu’na cezaya tepki

Konuşmasının sonunda “MİT TIR’ları davası” kapsamında tutuklu yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasına tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Bunu asla kabul etmiyoruz. Enis kardeşim hiç üzülme. Sen bu yargılama sürecinden mutlaka ve mutlaka beraat edeceksin” dedi.