Ana SayfaDünyaÜç günde 310 kişi yaşamını yitirdi: BM’den Doğu Guta açıklaması

Üç günde 310 kişi yaşamını yitirdi: BM’den Doğu Guta açıklaması

HABER MERKEZİ – Suriye’de Doğu Guta’daki saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 300’ün üzerine çıkarken, BM’den açıklama geldi. BM Genel Sekreteri Guterres, kuşatma altında yaşayanlar için “Yeryüzünde cehennemi yaşıyorlar” dedi.

Suriye rejimi güçlerinin başkent Şam yakınlarında bulunan Doğu Guta’da düzenlediği bombardıman sonucu son üç günde yaşamını yitirenlerin sayısı 300’ün üzerine çıktığı belirtiliyor.

Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, hava saldırılarında üç aydır ilk kez Rus jetleri de yer aldı.

Gözlemevi, son 72 saat içinde top ateşi ve hava saldırılarında en az 310 kişinin yaşamını yitirdiğini, 1500 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Doğu Guta’da özellikle son günlerde artış gösteren saldırılara çeşitli ülkelerden ve uluslararası örgütlerden tepki geliyor.

‘Yeryüzünde cehennemi yaşıyorlar’

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Doğu Guta’da “tüm savaş faaliyetlerinin acilen askıya alınması” çağrısı yaparak, kuşatma altında yaşayanlar için “Yeryüzünde cehennemi yaşıyorlar” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Guterres, önerilen 30 günlük ateşkes çağrısını destekledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin de Doğu Guta’ya yönelik bombardımanları “canavarca imha kampanyası” olarak nitelendirdi.

‘Çılgınlığa derhal son verilmeli’

Uluslararası Kızılhaç Örgütü yaralıların tedavisi için bölgeye erişim sağlanması çağrısı yaptı.

DW Türkçe’nin haberine göre Kızılhaç’ın Suriye delegasyonuna üye isimler arasında yer alan Marianne Gasser saldırıların ilerleyen günler ve haftalarda bölgedeki insanlık dramını daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu ve “bu çılgınlığa derhal son verilmesi gerektiğini” söyledi.