Ana SayfaCezaevleri13 aydır bebeği Miraz’la cezaevinde: ‘Denetimli serbestlik’ başvurusu reddedildi

13 aydır bebeği Miraz’la cezaevinde: ‘Denetimli serbestlik’ başvurusu reddedildi

HABER MERKEZİ – Bebeği Miraz ile 13 aydır cezaevinde bulunan Gülistan Diken Akbaba’nın denetimli serbestlik başvurusu reddedildi.

2012 yılında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılanan ve cezası Yargıtay tarafından onandıktan sonra geçtiğimiz yıl Şubat ayında henüz 7 aylık bebeği Miraz ile birlikte yeniden cezaevine giren Gülistan Diken Akbaba’nın “denetimli serbestlik” başvurusu Gebze İnfaz Hakimliği’nce reddedildi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Akbaba’nın başvurusu üzerine Gebze İnfaz Hakimliği, Gebze Kadın Kapalı Cezaevi Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’na Akbaba’nın cezasının infazı sırasında aldığı herhangi bir disiplin cezası olup olmadığını sordu.

Cezaevi yönetimi ise Akbaba için “Hükümlü çocuğu ile bu koğuşta kalmaktadır. Hükümlü örgütten ayrıldığına dair bugüne kadar sözlü ve yazılı beyanda bulunmamış olup, terör örgütünden ayrılmamıştır. Akbaba’nın denetimli serbestlikten yararlanması uygun görülmemiştir” yanıtını verdi.

Akbaba’nın avukatları ise cezaevinin verdiği rapora itiraz ederek, Cezaevi Müdürlüğü’nün denetimli serbestlik konusunda karar verme yetkisi bulunmadığını belirtti.

Ancak yapılan itiraza rağmen, Gebze İnfaz Hakimliği cezaevi idaresinin raporuna göre hareket ederek Akbaba’nın başvurusunu reddetti.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Her ne kadar Halise Gülistan Diken Akbaba müdafi hükümlünün denetimli serbestlikten yaralanarak tahliyesine karar verilmesini talep etmiş ise de, hükümlü hakkında Gebze Kadın Kapalı Cezaevi Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı tarafından 16/02/2018 tarih ve 2018/143 sayılı karar ile hükümlünün iyi halli olmadığına ve örgütten ayrıldığına dair yazılı ve sözlü bir talepte bulunmadığı, bu şekilde denetimli serbestlikten faydalanmasının uygun olmadığına ve bu nedenle 5275 sayılı yasa ile 6411 sayılı yasanın geçici 4. Maddesi ve 17/08/2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 671 sayılı KHK’nin 32. Maddesi ile eklenen Geçici6. Maddesi uyarınca denetimli serbestlik tedbiri uygulanması için yasal koşulları taşımadığı anlaşıldığından hükümlünün vekilinin talebinin reddine”