Ana SayfaDünya5 yıl önce saldırıya uğramıştı: Nobel ödüllü Malala yeniden ülkesi Pakistan’da

5 yıl önce saldırıya uğramıştı: Nobel ödüllü Malala yeniden ülkesi Pakistan’da

HABER MERKEZİ – Nobel Barış Ödülü sahibi Malala, vurulmasının beş yıl ardından ülkesi Pakistan’a ilk kez geri döndü. Malala’nın Pakistan Başbakanı Şahid Hakan ile görüşmesi bekleniyor.

Nobel Barış Ödülü sahibi Malala Yusufzay, Taliban tarafından 5 yıl önce vurulması sonrası ilk kez ülkesi Pakistan’a geri döndü.

BBC Türkçe’nin AFP haber ajansından aktardığı habere göre bir devlet yetkilisi, ziyaretin ayrıntılarının “hassasiyet gerekçesiyle” gizli tutulduğunu açıkladı.

Ancak Malala Yusufzay’ın Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ile görüşmesinin beklendiği ifade edildi.

4 gün sürmesi beklenen geziye Malala’nın kendi ismiyle kurulan vakfın yetkililerinin de katıldığı açıklandı.

Ne olmuştu?

Malala henüz 11 yaşında iken BBC Urduca Servisi’nde yayımlanmak üzere, Taliban rejimi altında yaşamı anlatan isimsiz yazılar yazmaya başlamıştı.

2012 yılında 15 yaşında iken içinde bulunduğu öğrenci otobüsüne Taliban tarafından saldırı düzenlenmiş ve başından vurulmuştu. Pakistan Talibanı silahlı saldırının, Malala’nın “batı yanlısı görüşleri” nedeniyle gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

Malala saldırı nedeniyle uzun süre hastanede yatmış, kafatasının bir bölümü alınmıştı. Malala Yusufzay’ın Pakistan’da başlayan tedavisi ailesinin hala yaşadığı İngiltere’nin Birmingham kentinde devam ediyordu.

2014 yılında 17 yaşında iken Nobel Barış Ödülü’nü alan Malala, bu alanda ödül alan en genç isim olmuştu. Malala, sık sık yeniden ülkesine dönem isteğinden bahsediyordu.

Nobel ödülünü almadan önce BBC’ye konuşan Malala, ileride başbakan olmak istediğini belirterek, “Ülkeme hizmet etmek istiyorum ve hayalim ülkemin gelişmiş bir yer olması ve her çocuğun eğitim alabilmesi” demişti.