Ana SayfaYazarlarElend AydınBazen ateş insan olur, insan da ateş – Elend Aydın

Bazen ateş insan olur, insan da ateş – Elend Aydın


Elend Aydın


“Kürt anasını görmesin”in en ağır anlamı; Kürt Newrozu’nu görmesin, Newroz olmasın, umutla dirilecek baharın gelişiyle mutlu olmasın ve sairedir. Ama Kürdün tam da en kurşungeçirmez, en vurulamaz, en hırpalanamaz özü, yüreğidir Newroz. Öyle ki her Kürdün en az birkaç yasak ve faşist saldırılarla işgal edilmiş Newroz anısı var; ama Kürdün en kırılamaz, yıkılamaz, düşemez, mağduriyetin kafeslerine sığdırılamaz anıları da o anılarıdır. Çünkü tüm hakların, doğanın bayramı olan Newrozu, Kürt; öle öle, yana yana, küle dönüşe dönüşe yaşamış, yaşatmıştır hep. Yani diğer halklar gibi sadece yılda bir çoşku, refah ve esenlikle kutlanan bir bayram olmamıştır Kürdün Newrozu. Ateşi hep yeniden, ölümüne çalmıştır Kürt her Newroz, çalamadığındaysa kendisi ateşe dönüşmüştür. Bundandır ki Newroz, Kürdün gasp edilememiş, talan edilememiş tek “yurdu”, tek ateşi, düşü ve gerçeğidir. Sadece geçen yılki Newrozu hatırlarsak Kemal Kurkut’un güllere karışan Newroz bedenini, alevlerle dans eden özgür ruhunu görürüz. Mesela bir Newroz şarkısı:

Yek caran agir dibe Mirov

yek caran Mirov dibe agir…

Yek caran agr dibe Ronahî

Yek caran Ronahî dibe agir…

Sürgün Almanya’nın ormanlarında Newroz olan Ronahî ve Berivan için ne güzel anlatır:

Bazen ateş insan olur

Bazen insan ateş…

Bazen ateş Ronahî olur

Bazen Ronahî ateş…

Onlarca Kürtçe Newroz şarkısında her yıl çiçek açan, direnişçi ve yılmaz ruhtur. Tarih bilinci ve umudunun zirveleştiği yegane maddi-manevi “vatan”dır Newroz. Bu nedenle istediğiniz kadar boyalı yumurtalarla kelli felli takla atın, dejenere etmeye, şaklabanlıklara boğmaya çalışın, Newroz, Newroz’dur, asla çalamayacaksınız bu ateşi Kürt’ten.

Nitekim bu yıl Newroz Afrin’dir. Her zeytin ağacında bir ateş, her ateşte haylaz ve isyankar bir hikayedir. Bu yıl her Newrozî yürek Afrin’de olacak belli; talan edilmiş emektar her Kürt evinde ateşler yakılacak, tarumar edilmiş her bahçede çiçeklerle bir olunacak, çetelerin dadandığı her kilerden Kawa’nın balyozu alınacak, Avrin Hastanesi’nin yaralı ve hastalarının başını çektiği konvoy her fırının yıkıntısından ekmek dağlarını yükseltecek, susuz bırakılmış her an su olacak.

Kürtler Newroz’dur. Newroz da ateş. Artık ateşle oynamaya çalışmayın beyler. Newroz piroz be! Özgür ruhlarla Newroz’a.

Previous post
George R. R. Martin’in romanından uyarlanan 'Nightflyers'tan fragman
Next post
Denizler alarm veriyor: Plastik miktarı 10 yıl içinde 3 katına çıkabilir