Ana SayfaGüncelBozdağ: Hadım yasal dayanağa kavuşturulacak

Bozdağ: Hadım yasal dayanağa kavuşturulacak

HABER MERKEZİ – Çocuklara yönelik cinsel istismara ilişkin yasal düzenlemeler hakkında konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Halk arasında hadım olarak bilinen konu yasal dayanağa kavuşturulmaktadır” dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, çocuklara yönelik cinsel istismara karşı alınacağı belirtilen cezalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, “Hadım yasal dayanağa kavuşturulmaktadır” dedi.

Hükümet Sözcüsü’nün açıklamaları şöyle:

“Cezalar artırılmaktadır. Halk arasında hadım olarak bilinen konu yasal dayanağa kavuşturulmaktadır. Suçluların cezalarının infazından sonraki süreçte de takibi zorunlu hale getirilmektedir. Adres bilgileri güvenlik birimlerine olacak ve bunlar hayatları boyunca kontrol altında olacaklardır.

“Risk araştırmaları yapılacak, her yıl tekrar edilecek. Kamuda ve özel sektörde bu suçlarla yargılanan ve ceza alan kişiler, özel sektörde çalıştığı kuruma da bilgilendirme yapılacaktır.”

Bozdağ ayrıca, “Bu suçlara karışanlar özel sektörde çalışıyorsa hemen bilgilendirme yapılacak. Cezanın sadece bir sonuç olduğunu biliyoruz. Asıl olanın önleyici ve koruyucu tedbirler olduğunu biliyoruz. çocuklarımızın bu duruma düşmesini önlemek en büyük hedefimizdir” diye konuştu.

Ne oldu?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cinsel istismar ve zinanın aynı kapsamda değerlendirilmesine dair açıklamalarıyla geçen sene Danıştay kararıyla yürütmesi durdurulan ve bugünlerde yeniden gündeme getirilen kimyasal hadım yeniden tartışılmaya başlandı.

Konunun gündeme gelmesinin ardından  açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Kimyasal hadımı muhtemelen uygulamaya koyacağız” dedi.

Hükümetin cinsel istismarlara karşı önerdiği ‘kimyasal hadım’a tepki gösteren avukat Ceren Şimşek, bu uygulamanın tecavüzü normalleştirip meşrulaştırmak anlamına geldiğini söyledi.

Hükümetin cinsel istismarlara karşı ‘kimyasal hadım’ı önermesini ele alan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de “Türkiye, çocuk istismarıyla mücadelede istismarcı bir yaklaşım için tekrar kapıları açtı” ifadelerini kullanarak, Türkiye’yi, işkence yerine suçluların yaptıklarından ötürü sorumlu tutulmasını temin etmeye çağırdı.


HRW’den Türkiye’nin ‘kimyasal hadım’ gündemi üzerine: İstismarla mücadelede istismarcı bir yaklaşım

‘Cinsel istismar ve şiddet suçu işleyenler kamu çalışanı olamayacak’

Yeni düzenleme: İstismarcının kurumunu teşhir etmek yasaklanıyor