Ana SayfaBilim ve TeknolojiFacebook, kullanıcıların sesli ve yazılı konuşmalarını da ‘kaydetmiş’

Facebook, kullanıcıların sesli ve yazılı konuşmalarını da ‘kaydetmiş’

HABER MERKEZİ – Kullanıcılarının kişisel verilerini şirketlere satmakla suçlanan Facebook, bu kez de telefonlarına Facebook uygulaması yükleyenlerin “cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmak” ile suçlanıyor.

Sosyal medya platformu Facebook bir suçlamayla daha karşı karşıya.

Daha önce 50 milyon kullanıcısının verilerini Cambridge Analytica şirketine sattığı ortaya çıkan ve “bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek” ile suçlanan platform, bu kez ise cep telefonlarına Facebook uygulaması yükleyen kişilerin sesli ve yazılı konuşmalarını kaydetmekle suçlanıyor.

Yani Facebook’un, uygulamanın yüklendiği telefondan yapılan aramaları ve gönderilen kısa mesajları da takibe aldığı belirtiliyor.

BBC Türkçe’nin Guardian gazetesinden aktardığı habere göre, #FacebookuSil kampanyasına katılarak platformdaki hesabını kapatmaya çalışan kişilere “Facebook’taki verilerinizi bilgisayarınıza indirmek isteyebilirsiniz” önerisi sunuluyor.

Guardian, hesaplarını kapatırken Facebook’taki tüm verilerini indiren kişilerin beklemedikleri bir sürprizle karşılaştıklarını söylüyor.

Dylan McKay adlı bir kullanıcı, Ocak 2016-Temmuz 2017 dönemini kapsayan veriler içerisinde, yaptığı tüm telefon görüşmelerinin meta verisinin bulunduğunu, görüşmelerin ne zaman yapıldığı ve ne kadar sürdüğü gibi detayların da Facebook’tan indirdiği dosyalarda olduğunu yazdı.

Detaylı telefon görüşmeleri bilgileri, sadece Android işletim sistemini kullanan telefonlardan Facebook’a yüklenmiş durumda.

Facebook’un, iOS işletim sistemi ile çalışan telefonlardan aynı verileri çekemediği ifade ediliyor.

Hesabını kapatıp verilerini indirmek isteyen kullanıcılar, cep telefonundaki rehbere kayıtlı numaralar, isimlerin yanı sıra telefondan gönderilip alınan tüm kısa mesajların da Facebook sunucularından indirilen dosyada yer aldığını söylüyor.

Facebook’tan açıklama

Konuyla ilgili olarak Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada ise şunlar keydedildi:

“Mesajlaşma uygulamalarının en önemli özelliklerinden birisi de bağlantı kurmak istediğiniz kişileri kolaylıkla bulabilmenizdir. Bu nedenle telefonunuzla bir sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamasına giriş yaptığınızda telefon rehberiniz hizmet sağlayıcının sunucularına yüklenir. Bu yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.”

Facebook, bu veri paylaşımının tamamen kullanıcının inisiyatifinde olduğunu belirtti ve kullanıcıların diledikleri anda Facebook Messenger uygulamasının ayarlar bölümüne girerek veri paylaşımını durdurabileceğini ifade etti.