Ana SayfaDünyaGazeteci cinayetinin ardından Slovakya Başbakanı Fico da istifa etti

Gazeteci cinayetinin ardından Slovakya Başbakanı Fico da istifa etti

HABER MERKEZİ – Slovakya tarihinde öldürülen ilk ve tek gazeteci Jan Kuciak cinayetinin ardından Başbakan Robert Fico da görevinden istifa etti. Bazı koşullar sunarak istifa eden Fico’dan önce İçişleri Bakanı Robert Kalinak da görevini bırakmıştı.

Slovakya’nın aktuality.sk haber portalında muhabir olarak çalışan 27 yaşındaki araştırmacı gazeteci Jan Kuciak ile nişanlısı Martina Kusnirova, Şubat ayının sonunda evlerinde vurularak öldürülmüştü.

Slovakya tarihinde öldürülen ilk ve tek gazeteci olan Jan Kuciak cinayetinden sonra hükümete yönelik eleştiriler artmıştı.

Başkent Bratislava’da geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen ve 30 bin kişinin katıldığı gösteride cinayetin tarafsız bir merci tarafından aydınlatılması talep edilmişti.

Hükümete yöneltilen eleştiriler nedeniyle Slovakya İçişleri Bakanı Robert Kalinak, 12 Mart’ta görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

‘Koşullu’ istifa

Robert Fico

Slovakya Başbakanı Robert Fico da ülke geneline yayılan protesto gösterilerinin ardından istifa etti.

BBC Türkçe’nin haberine göre Sosyal Demokrat Smer Partisi’nin lideri Başbakan Fico, Devlet Başkanı Andrej Kiska’ya sunduğu istifasını bazı koşullara bağladı.

Fico, Slovakya’da erken seçimlere gidilmemesini ve yeni başbakanının da yine kendi partisinden olmasını talep etti.

Habere göre, gelişmeler Fico’nun talep ettiği koşullar doğrultusunda anlaşmaya varıldığını gösterirken, Başbakan Yardımcısı Peter Pellegrini’nin Slovakya’nın yeni başbakanı olması bekleniyor.

Previous post
Yaşam savunucusu Büyüknohutçu çifti cinayeti: Davanın tek sanığı tahliye oldu
Next post
Kremlin Sözcüsü: Putin, Britanya'nın tutumundan son derece endişeli